Zatrudnionych na umowie zleceniu należy kierować na badania lekarskie

Pracodawca musi opłacać za osobę zatrudnianą na podstawie umowy zlecenia składki do ZUS, zaliczkę na podatek dochodowy, powinien też wysłać zleceniobiorcę na badania lekarskie i szkolenie bhp - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Umowa zlecenia nie jest formalnie umową o pracę, ale o świadczenie usług i dlatego swoje umocowanie prawne ma w kodeksie cywilnym. A to oznacza, że zleceniobiorcy nie przysługuje ochrona kodeksu pracy i praw z niego wynikających.

Jednak nie zwalnia to pracodawcy zatrudniającego na umowie zlecenie z pewnych obowiązków wobec zleceniobiorcy. Pracodawca może wysłać zleceniobiorcę na badania lekarskie i szkolenia bhp.

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunki pracy podwładnym, w tym także osobom fizycznym wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenia w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Kodeks nie precyzuje, jak ten obowiązek ma wyglądać, jednak wydaje się, że - zwłaszcza w przypadku prac wymagających od pracowników odpowiedniego stanu zdrowia czy wiedzy o warunkach pracy - może chodzić m.in. innymi o badania lekarskie.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH