Pracownica w ciąży, która chce skorzystać z ochrony zatrudnienia, powinna przedstawić szefowi świadectwo lekarskie potwierdzające jej stan. Nie musi ono odpowiadać żadnym szczególnym wymaganiom formalnym. Najważniejsze, że jest lekarskie.

Jak podaje eGospodarka.pl, zasadniczo zaświadczenie lekarskie o ciąży powinno spełniać wymogi narzuconym poprzez przepisy rozporządzenia MZiOS z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Jednak zdaniem Sądu Najwyższego, pracodawca powinien jednak zaakceptować nawet takie świadectwo lekarskie, które nie spełnia wszystkich wymagań ustawodawcy.

Wynika to z wyroku SN z 9 września 1977 r. (I PRN 115/77, OSNC 1978/10/177), w którym stwierdzono, iż zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży pracownicy nie musi odpowiadać żadnym szczególnym wymaganiom formalnym, o ile tylko zostało wydane przez lekarza.

Jednocześnie, co ważne, przyjęte jest też, że uprawnienia ciężarnej pracownicy nie są uzależnione od stosownego zaświadczenia wydanego przez lekarza, lecz od obiektywnego stanu rzeczy.

Jeżeli zatem ciąża podwładnej jest widoczna, to obowiązkiem szefa jest zagwarantowanie jej wszystkich przywilejów, które przepisy prawa pracy przewidują dla przyszłych matek i to bez uprzedniego przedstawienia przez nią świadectwa lekarskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH