Wtorek, 16 września 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 22-10-2009 12:59

Zasiłki pielęgnacyjne na dzieci niepełnosprawne niezależnie od dochodu

W projekcie tzw. ustawy okołobudżetowej znalazł się zapis, który likwiduje progi dochodowe w przypadku przyznawania zasiłków pielęgnacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.

W opinii wiceministra pracy i polityki społecznej Marka Buciora, zniesienie kryterium dochodowego przy świadczeniu pielęgnacyjnym pozwoli na objęcie pomocą wszystkie osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia z powodu konieczności opiekowania się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Marek Bucior przypomniał, że pomoc obejmuje również opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza możliwość korzystania przez opiekuna z opieki zdrowotnej, a w przyszłości ze świadczeń emerytalnych.

Posłanki PiS pytały o możliwość zwiększenia świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości minimalnego wynagrodzenia, a także przyznawania go obojgu rodzicom, gdy w rodzinie jest więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko. Wiceminister pracy i pilityki społecznej przypomniał, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrośnie od 1 listopada br. z kwoty 420 zł do 520 zł. Z obliczeń wynika, że po odjęciu składki, zasiłek będzie stanowił ponad połowę kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W opinii Marka Buciora, przyznawanie zasiłku obojgu rodzicom nie jest dobrym rozwiązaniem.

– Dezaktywizacja zawodowa obojga rodziców nie jest, w opinii resortu, właściwym modelem  – podkreślił wiceminister.

 • Komentarz
  Witam Pana serdecznie.
  Jestem mamą niepełnosprawnego 7 latka (opóźnienie psycho-ruchowe). Stanowimy pełną rodzinę, oboje pracujemy dzięki pomocy babci. Po pracy i w soboty zaczyna się rehabilitacja dziecka zarówno psychiczna jak i fizyczna. Są to głównie dojazdy na masaże, ćwiczenia, terapie itp. Zarabiamy przeciętnie i proszę mi wierzyć, że to co nasze państwo oferuje dzieciom, które nie miały szczęścia urodzić się zdrowymi to jest po prostu śmieszne. Zasiłek w wysokości 520 zł miesięcznie przy utracie obecnego wynagrodzenia z tytułu pracy zepchnęłoby nas na skraj nędzy i doprowadziło do braku możliwości jakiejkolwiek rehabilitacji dziecka. Ta sama sytuacja spotkałaby nas przy zasiłku dla mnie i męża. W krajach cywilizowanych Unii Europejskiej ( a za taki ponoć chcemy uchodzić) zasiłki na dzieci zdrowe są wyższe. Proponuję to przemyśleć i nie pisać bzdur w stylu: niewłaściwy model, tylko najwyżej przykrą "może" prawdę, że naszego kraju na to nie stać. Oboje jesteśmy jeszcze na tyle sprawni by jakoś sobie radzić ale rozważamy możliwość wyjazdu tylko ze względu na dziecko. Przykre ale prawdziwe.

  ~mama niepełnosprawnego dziecka, 2010-05-20

 • do Pana Marka Bocura
  "W opinii Marka Buciora, przyznawanie zasiłku obojgu rodzicom nie jest dobrym rozwiązaniem.

  ~matka 2 niepełnosprawnych dzieci, 2009-11-13

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Na nadejście Eboli technicznie jesteśmy przygotowani

Szerzenie się zachorowań na gorączkę krwotoczną Ebola w Afryce Zachodniej jest potężnym problemem epidemiologicznym, który może dotyczyć mieszkańców innych kontynentów. W przypadku Polski ryzyko przywleczenia wirusa wywołującego Ebolę jest niewielkie, ale jednak możliwe - mówi nam dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, pytana o praktyczne przygotowanie szpitali na wypadek tego zagrożenia.

POLECAMY W SERWISACH