W projekcie tzw. ustawy okołobudżetowej znalazł się zapis, który likwiduje progi dochodowe w przypadku przyznawania zasiłków pielęgnacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.

W opinii wiceministra pracy i polityki społecznej Marka Buciora, zniesienie kryterium dochodowego przy świadczeniu pielęgnacyjnym pozwoli na objęcie pomocą wszystkie osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia z powodu konieczności opiekowania się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Marek Bucior przypomniał, że pomoc obejmuje również opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza możliwość korzystania przez opiekuna z opieki zdrowotnej, a w przyszłości ze świadczeń emerytalnych.

Posłanki PiS pytały o możliwość zwiększenia świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości minimalnego wynagrodzenia, a także przyznawania go obojgu rodzicom, gdy w rodzinie jest więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko. Wiceminister pracy i pilityki społecznej przypomniał, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrośnie od 1 listopada br. z kwoty 420 zł do 520 zł. Z obliczeń wynika, że po odjęciu składki, zasiłek będzie stanowił ponad połowę kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W opinii Marka Buciora, przyznawanie zasiłku obojgu rodzicom nie jest dobrym rozwiązaniem.

– Dezaktywizacja zawodowa obojga rodziców nie jest, w opinii resortu, właściwym modelem  – podkreślił wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH