Od 1 marca 2010 roku wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny. Zasiłek weryfikowany będzie co trzy lata wraz ze świadczeniami rodzinnymi

Wzrost zasiłku pielęgnacyjnego dopiero od 1 marca 2010 roku wynika z nowej wersji projektu nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992), który trafił już do Komitetu Rady Ministrów.

Poprzednia wersja zakładała, że wyższy zasiłek będzie obowiązywał od 1 listopada 2009 roku. Zasiłek wzrośnie o 20,10 zł. Obecnie wynosi 153 zł, wzrośnie do 173,10 zł. Będzie wynosić tyle ile dodatek pielęgnacyjny.

Przesunięcie terminu podwyższenia kwoty zasiłku pielęgnacyjnego związane jest z kosztami budżetu – czytamy w Gazecie Prawnej. Jak szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wydatki na ten cel wzrosną w skali roku o ponad 160 mln zł. Dodatkowo zasiłek weryfikowany będzie co trzy lata wraz ze świadczeniami rodzinnymi.

– Coroczna waloryzacja dodatku jest propozycją korzystniejszą dla rodzin, niż proponowana przez ministerstwo weryfikacja przeprowadzana tylko co trzy lata, bo uwzględnia na bieżąco realny wzrost cen – mówi Bożena Kołaczek z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Wraz ze wzrostem zasiłku zniesione zostanie kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie wynosi 583 zł na osobę w rodzinie.

Według Gazet Prawnej nie zostanie zmieniona podstawa naliczania składek na emeryturę lub rentę za osoby, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne i rezygnują z pracy. W dalszym ciągu będzie to 420 zł. Poprzednio resort proponował, żeby podstawą było minimalne wynagrodzenie.

Świadczenie pielęgnacyjne będzie przyznawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH