Resort pracy chce zniesienia kryterium dochodowości przy nabywaniu prawa do świadczenia z tytułu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Obecnie prawo do tego świadczenia przysługuje wówczas, gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 583 zł na osobę.

Wysokość tego świadczenia od listopada będzie równa 520 zł - podaje Gazeta Prawna.

Zniesienia kryterium dochodów domagają się m.in. rodziny wychowujące niepełnosprawne dzieci. Resort pracy przygotował już odpowiedni projekt ustawy.

Według noweli świadczenie, tak, jak zasiłek pielęgnacyjny będzie przyznawane na czas określony, na jaki zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Nie trzeba więc będzie składać wniosków na każdy okres zasiłkowy, ale dopiero wtedy, gdy upłynie data ważności orzeczenia.

Projekt zakłada też doprecyzowanie, komu należą się, a komu nie pieniądze. Dalsi krewni uzyskają je dopiero gdy nie ma osób najbliższych lub osoby te nie mogą same sprawować opieki. Jednocześnie gmina będzie mogła wystąpić do ośrodka pomocy społecznej, żeby ten dowiedział się czy osoba ubiegająca się o świadczenie będzie odpowiednio zajmowała się niepełnosprawnym.

Z powodu zniesienia kryterium dochodowości o 3,2 tys. wzrośnie liczba osób uprawnionych do pobierania świadczenia. Rząd wyda o 24,8 mln zł więcej na świadczenia pielęgnacyjne w przyszłym roku. Nowe przepisy miałyby wejść w życie właśnie z początkiem 2010 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH