Zarząd spółki szpitalnej działa na jej szkodę? To udziałowcy zdecydują, czy wystąpić o ściganie

Prokuratura nie będzie mogła wszczynać śledztw w sprawie działania zarządów na szkodę spółek, także szpitalnych. Ściganie następowałoby na wniosek akcjonariuszy lub udziałowców.

Na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała opinię, z której wynika, że art. 585 Kodeksu spółek handlowych powinien zostać w ogóle zniesiony.

Mogłoby to nastąpić już 30 czerwca. Jak zauważa Business Centre Club w stanowisku przesłanym naszej redakcji, tempo prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz innych ustaw ma być błyskawiczne. Prawdopodobnie Sejm uchwali go na następnym posiedzeniu, tak by wszedł w życie 30 czerwca.

Warto zauważyć, że projektowanym zmianom podlegałyby również szpitalne spółki, w tym spółki, które będą tworzone w oparciu o ustawę o działalności leczniczej.

Kodyfikacyjna zmiana nie oznacza zniesienia braku odpowiedzialności prawnej zarządów. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego pod kierownictwem prof. Andrzeja Zolla zaproponowała takie brzmienie art. 296 Kodeksu karnego, by przestępstwem było dopiero narażenie spółki na bezpośrednie zagrożenie powstania znacznej szkody majątkowej. Groziłaby za to kara do 3 lat więzienia, a nie jak dziś - do 5 lat. Przy czym ściganie następowałoby na wniosek akcjonariuszy lub udziałowców, a nie prokuratury.

- BCC wielokrotnie apelował, aby naprawić złe prawo, które umożliwia zbyt dużą dowolność w interpretacji działań zarządów i w ocenie dopuszczalnego ryzyka biznesowego. Nie ma żadnych wątpliwości, że decyzje w tej sprawie powinni podejmować właściciele spółki, a nie prokurator - czytamy w nadesłanym stanowisku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH