Zamówienia publiczne: nowelizacja wprowadza dialog techniczny

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadza m.in. przepisy dotyczące dialogu technicznego.

Nowelizacja implementuje dwie unijne dyrektywy, stanowiące m.in., że przed rozpoczęciem procedury udzielania zamówienia instytucje zamawiające mogą - przy wykorzystaniu dialogu technicznego - poszukiwać lub korzystać z doradztwa, które może znaleźć zastosowanie w trakcie przygotowywania specyfikacji, pod warunkiem jednak, że takie doradztwo nie spowoduje ograniczenia konkurencji.

- Przyjęte rozwiązanie jest istotne z punktu widzenia nie tylko zamawiających, ale i wykonawców, którzy będą mogli aktywnie uczestniczyć już od początku w przygotowywanym postępowaniu przetargowym - komentuje mec. Małgorzata Kałuża z Kancelarii GFKK Grzybczyk, Kałuża, Kamiński i Partnerzy Radcy Prawni.

- Wykorzystanie dialogu technicznego w postępowaniach prowadzonych przez zobowiązane do tego podmioty lecznicze będzie możliwe w wielu postępowaniach, szczególnie przydatne w przygotowaniu SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia - red.) na specjalistyczną aparaturę - dodaje Małgorzata Kałuża.

Zaznacza, iż dzięki nowelizacji przepisów wykonawcy będą mogli przedstawić parametry oferowanego przez siebie sprzętu, wskazać w jaki sposób parametry te będą mogły być opisane, a ponieważ wszystkie te informacje będą musiały być zawarte w protokole z postępowania, ryzyko zarzutu nierównego traktowania potencjalnych wykonawców zostanie znacząco zminimalizowane.

Przyjętą przez Sejm zmianę przepisów pozytywnie ocenia Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed. - Dialog techniczny to bardzo cywilizowana forma pozyskiwania wiedzy przez zamawiających, stosowana już w Europie od 1998 roku. Daje zamawiającemu możliwość skorzystania z  informacji o najnowszych na rynku produktach medycznych i usługach bezpośrednio od ich oferentów - mówi Anna Janczewska-Radwan, prezes Izby Polmed.

Podkreśla, że dzięki pozyskaniu tej wiedzy zamawiający ma możliwość w optymalny dla siebie sposób skonfigurować specyfikację zamówienia, niekoniecznie kierując się jedynym kryterium jakim jest cena. - Dokonywanie w ochronie zdrowia zakupów opartych wyłącznie o kryterium ceny jest w wielu przypadkach nieekonomiczne i szkodliwe dla pacjentów - zaznacza Anna Janczewska-Radwan.

- Istotne jest zastrzeżenie w nowelizacji ustawy, że przeprowadzenie procedury dialogu technicznego nie będzie naruszać zasad uczciwej konkurencji oraz ma zapewnić równe traktowanie wszystkich uczestników postępowania. Udział w dialogu technicznym nie będzie więc przesłanką do wyłączenia danego podmiotu z postępowania - podkreśla prezes Izby Polmed.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH