Zamiast wpisywać lekarzy do rejestru niektóre izby lekarskie wydają zaświadczenia

Lekarze i pielęgniarki pracujący na kontraktach nie mogą zarejestrować swoich praktyk na nowych zasadach, ponieważ Ministerstwo Zdrowia nie wydało odpowiednich rozporządzeń do ustawy o działalności leczniczej. Resort wyjaśnia, że do czasu wydania nowego rozporządzenia zostały utrzymane w mocy dotychczasowe akty wykonawcze.

Do końca roku lekarze zatrudnieni w szpitalach na tzw. kontraktach muszą na nowo zarejestrować swoje praktyki w izbach lekarskich. Tak wynika z ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz.U. nr 112, poz. 654), która obowiązuje od 1 lipca.

Niestety okręgowe izby lekarskie uważają, że nie mogą spełnić tego wymogu, ponieważ nie ma przepisów wykonawczych określających wzór wniosku i wymagane dane. Ponieważ brakuje rozporządzeń, niektóre izby lekarskie wydają zgłaszającym się lekarzom zaświadczenia, że spełniają wszystkie warunki potrzebne do rejestracji. Ich zdaniem po wejściu w życie nowych przepisów lekarze i tak będą musieli na nowo zarejestrować praktykę na zasadach obowiązujących w nowym rozporządzeniu.

Z podobnymi problemami borykają się pielęgniarki kontraktowe, pracujące w szpitalach, które wcześniej wykonywały zawód w formie praktyki w miejscu wezwania. 

MZ wyjaśnia, że do czasu wydania nowego rozporządzenia zostały utrzymane w mocy dotychczasowe akty wykonawcze. Brak nowych przepisów nie może być przyczyną odmowy rejestracji praktyki. Według resortu projekt nowego rozporządzenia przeszedł już wszystkie konsultacje, a Rządowe Centrum Legislacyjne rozpatruje wniosek o zwolnienie go z komisji prawniczej.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH