Zakaz dywidendy narusza swobodę przedsiębiorczości Anna Banaszewska, dyr. zarządzający Polskiej Federacji Szpitali

Zakazy sprzedaży akcji i udziałów, mają tę słabą stronę, że jako instrumenty naruszające swobodę przedsiębiorczości, są co do zasady rozwiązaniami zakazanymi w Unii Europejskiej - mówi Anna Banaszewska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali.

- Redukcja zadłużenia szpitali wymaga przede wszystkim poprawy ich kondycji finansowej. Oczywiście na efektywność finansową zakładów leczniczych wpływają wszelkie instrumenty zarządcze oraz poprawiające nadzór właścicielski, zatem zwiększenie nadzoru nad SPZOZ trzeba ocenić pozytywnie - zaznacza Anna Banaszewska, odnosząc się do przepisów nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

- Jednak z drugiej strony trzeba pamiętać, że źródłem zwiększania przychodu ze sprzedaży w szpitalu jest umowa z NFZ, zatem ograniczenie wyceny świadczeń i brak wypłaty nadwykonań będzie odnosiło skutek odwrotny.

Szpital chcąc zapewnić właściwą jakość udzielanych świadczeń powinien inwestować, zatem powstaje pytanie skąd miałby czerpać środki na inwestycje? Dla poprawy kondycji finansowej szpitali nie bez znaczenia jest również stworzenie atrakcyjnych instrumentów zachęcających inwestorów do lokowania swojego kapitału w szpitalach. Czy ustawa stwarza takie warunki? Wydaje się, że nie taki jest jej cel.

Celem regulacji jest dekomercjalizacja, czyli zgodnie z definicją słownikową „pozbawienie jakiejś instytucji, działalności lub dziedziny życia cech komercyjnych, czyli nastawionych na osiąganie zysku”. Pytanie jednak czy szpital w istocie nie powinien wypracowywać zysku, który będzie następnie inwestował w rozwój infrastruktury, nowe technologie?

Zachęcanie do wypracowywania zysku, a następnie jego inwestowanie w istocie sprzyja efektywności wydatkowania środków publicznych. Ustawa wprowadza w spółkach kapitałowych z udziałem większościowym Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego rozwiązanie w postaci zakazu wypłaty dywidendy, które w zamierzeniu ustawodawcy ma sprzyjać reinwestycji zysku. Czy w istocie będzie ono spełniało swoją rolę? Wydaje się, że istnieją skuteczniejsze mechanizmy, takie jak wprowadzenie dodatkowego kryterium oceny ofert promujące te podmioty, które reinwestują wypłacony zysk.

Ocenia się, że zakaz dywidendy promuje wyłącznie nieosiąganie zysku, nie zaś jego reinwestycję.

Brak dywidendy, podobnie jak tzw. „złota akcja”, czyli zakaz sprzedaży akcji i udziałów, mają tę słabą stronę, że jako instrumenty naruszające swobodę przedsiębiorczości, są co do zasady rozwiązaniami zakazanymi w Unii Europejskiej. Ich wprowadzanie jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach, i wyłącznie wówczas gdy nie istnieją inne mechanizmy za pomocą których można osiągnąć ten sam efekt.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH