Zachodniopomorskie: grzywna za niepoinformowanie o salmonelli

Była dyrektor Przedszkola nr 3 w Sławnie (Zachodniopomorskie) Małgorzata W. jest winna niedopełnienia obowiązku poinformowania rodziców o zakażeniu salmonellą, przez co naraziła na niebezpieczeństwo zdrowie wielu osób - uznał w środę (26 października) Sąd Okręgowy w Koszalinie.

Wymierzoną karą jest grzywna w wysokości 4,5 tys. zł. Kodeks karny za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla zdrowia wielu osób - w tym przypadku było 74 pokrzywdzonych - przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Sąd skorzystał jednak z możliwości nadzwyczajnego złagodzenia sankcji, biorąc pod uwagę dotychczasową niekaralność oskarżonej oraz pozytywną opinię z miejsca zamieszkania i pracy.

- Stopień społecznej szkodliwości czynu był znaczny, ale orzeczenie kary pozbawienia wolności, nawet z warunkowym zawieszeniem byłoby nieadekwatne i rażąco surowe - powiedziała w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Katarzyna Krystowczyk.

Salmonellą zakaziła się 24 listopada 2009 r. jedna z dziewczynek uczęszczających do przedszkola. O chorobie córki ówczesną dyrektorkę placówki poinformowała matka dziecka. Kobieta powiedziała, że zawiadomiła Sanepid, prosiła jednak Małgorzatę W. o poinformowanie o tym fakcie pozostałych rodziców.

Dyrektorka obiecała, że to zrobi, jednak danego słowa nie dotrzymała. Zarządziła w przedszkolu dezynfekcję, a personelowi nakazała, aby pytającym o zapach chloru rodzicom, mówił, że jest to związane z profilaktyką grypy żołądkowej. Taka sytuacja utrzymywała się do 27 listopada 2009 r., przez co doszło do szerzenia się salmonelli.

Była dyrektor, powołując się na statut przedszkola, utrzymywała przed sądem, że nie miała obowiązku informowania rodziców o zakażeniu. Twierdziła też, że nie mogła tego zrobić z uwagi na ochronę danych osobowych chorego dziecka. Sąd nie przyjął tych wyjaśnień. Uznał, że obowiązek opieki i dbania o bezpieczeństwo wychowanków wynika wprost z ustawy o systemie oświaty oraz Karty Nauczyciela i dlatego rodzice powinni wiedzieć o zaistniałej sytuacji.

Prokuratura w akcie oskarżenia zarzucała byłej dyrektorce również niepoinformowanie Sanepidu o zatruciu salmonellą. Jednak tutaj sąd nie stwierdził zaniedbań ze strony kobiety, która była w kontakcie z Sanepidem, i co najmniej dwa razy przekazywała dane dotyczące sytuacji w przedszkolu podczas zakażenia.

Wyrok nie jest prawomocny. Nie wiadomo, czy strony się od niego odwołają. Na ogłoszeniu nie było ani oskarżonej, ani jej obrońcy, ani prokuratora.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH