- Jeżeli Platforma Obywatelska nie wycofa się z pomysłu i będzie parła do tego, żeby prywatyzować szpitale, odwołamy się do jednego z członków jej nazwy, a mianowicie do obywateli, i wymusimy na PO przeprowadzenie referendum w tej sprawie - powiedział wg. PAP poseł PiS Joachim Brudziński podczas konferencji prasowej. W ocenie tego posła ogłoszona przed kilkoma dniami przez zarząd województwa zapowiedź przystąpienia do komercjalizacji podlegających mu zakładów opieki zdrowotnej to

- Marszałek Władysław Husejko podejmuje kolejne działania do spółki z kolegami z zarządu, za zgodą, jak rozumiem, Platformy Obywatelskiej, żeby po raz kolejny uszczęśliwiać nas w sposób skrajnie niebezpieczny. To prywatyzacja, która nie ma nic wspólnego z racjonalnym podejściem do problemu, tylko jest zabobonną wiarą w to, że niewidzialna ręka rynku załatwi problem polskiej służby zdrowia, kosztem pacjenta - powiedział Brudziński.

Poseł podkreślił, że zapowiedź komercjalizacji zachodniopomorskich szpitali ogłoszono w czasie, gdy toczą się jeszcze prace nad nową ustawą o zakładach opieki zdrowotnej, która ma umożliwić przekształcenie ZOZ-ów w spółki kapitałowe. W tym tygodniu Sejm ma ocenić poprawki zgłoszone do tej ustawy w Senacie.

- Takie wychodzenie przed szereg rodzi pytanie, czy partia, która jest zapleczem samorządu województwa, rzeczywiście jest partią obywatelską - mówił Joachim Brudziński.

Zdaniem posła PiS Czesława Hoca zarówno pomysł zarządu województwa, jak i ustawa o zakładach opieki zdrowotnej są groźne dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Według niego „wszyscy zdają sobie sprawę, że służba zdrowia jest niewydolna” jeśli chodzi o dostępność świadczeń zdrowotnych, ale - jak mówił - propozycje PO nie oznaczają poprawy tej sytuacji, a jedynie „prymat ekonomii i pieniądza nad pacjentem”.

W ocenie Hoca komercjalizacja, a potem prywatyzacja placówek służby zdrowia nie ułatwi dostępu do opieki zdrowotnej, gdyż - jak mówił - „nie ustalono koszyka gwarantowanych świadczeń z ich wyceną, nie ma wzrostu nakładów na służbę zdrowia, nie ustanowiono sieci publicznych szpitali, nie ma rejestru usług medycznych, który uszczelniłby system przepływu pieniędzy”.

- Prywatyzacja szpitali w takich warunkach to wymuszanie na pacjencie współpłacenia. Sytuacja będzie podobna jak w przypadku stomatologii, gdzie mamy prawo do leczenia za darmo w ramach NFZ, ale każdy płaci za usługi i dlatego nie ma takich kolejek - powiedział Hoc.

Stanowisko w sprawie komercjalizacji zakładów opieki zdrowotnej zarząd województwa zachodniopomorskiego przyjął 30 października. Władze regionu zadeklarowały w nim gotowość do podjęcia działań w tym kierunku. Komercjalizacja ma dotyczyć 17 placówek podlegających Urzędowi Marszałkowskiemu w Szczecinie. W ocenie zarządu województwa placówki te są w dobrej kondycji finansowej, co sprzyja przekształceniu ich w spółki prawa handlowego.

Pomysł zarządu województwa ma być omawiany 12 listopada na specjalnej sesji sejmiku, na którą zaproszono minister zdrowia Ewę Kopacz.

Jak poinformowano w poniedziałek PAP w biurze sejmiku, na razie nie ma żadnego projektu uchwały w sprawie komercjalizacji zakładów opieki zdrowotnej, na sesji planowana jest jedynie dyskusja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH