Zachodniopomorskie: czy zatrudniają ratowników jako pielęgniarki niezgodnie z prawem? ... bo ratownik medyczny, to nie pielęgniarka.

W opinii radców prawnych zatrudnianie ratowników medycznych na oddziałach szpitalnych, np. neurologii, ortopedii, intensywnego nadzoru medycznego jest niezgodne z prawem.

Zarząd Regionu Zachodniopomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie, zlecił wykonanie opinii prawnej, dotyczącej zatrudniania ratowników medycznych na oddziałach szpitalnych, np. neurologii, ortopedii, intensywnego nadzoru medycznego. Zatrudnianie jest spowodowane brakiem pielęgniarek.

Kancelaria Radców Prawnych Prokura, po analizie ustawy o zawodzie pielęgniarki oraz ustawy o państwowym ratownictwie medycznym i uprawnieniach ratownika oraz porównaniu zakresów czynności ratownika i pielęgniarki, stwierdziła, że każdy z zawodów jest powołany do zupełnie innego rodzaju czynności.

Zakres czynności ratownika medycznego jest odniesiony do typowo ratunkowych działań, co znajduje odzwierciedlenie także w nazwie tego zawodu. Zarazem, ze względu na specyfikę i dozwolony zakres czynności ratownika, nie jest celowe i zasadne zatrudnianie go na innych niż ratunkowe oddziałach szpitalnych, albowiem nie może on realizować czynności innych niż wskazane w rozporządzeniu o czynnościach ratownika (w tym pielęgniarskich), a możliwość wykorzystania ich kompetencji ratowniczych, na oddziałach innych niż ratunkowe, jest niewielka.

Niedopuszczalne jest zarazem, w świetle regulacji ustawowej, powierzanie ratownikom medycznym czynności pielęgniarskich, albowiem nie są one objęte ich zakresem kompetencji zawodowej – czytamy w opinii kancelarii Prokura.

Kancelaria przestrzega jednocześnie, że powierzenie czynności pielęgniarskich ratownikowi, może grozić odpowiedzialnością pracodawcy, za dopuszczenie do udzielania świadczeń medycznych osoby nieposiadającej stosownych kwalifikacji.

Stwierdza też, że nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej uprawnienia ratownika medycznego, nawet po dodatkowym przeszkoleniu zakładowym, na stanowisku pielęgniarki w oddziale szpitalnym, lub choćby powierzenia ratownikowi czynności pielęgniarskich w takim oddziale.

To już druga opinia prawna w sprawie zatrudniania ratowników medycznych w szpitalach oddziałach. Wcześniej o taką opinię, w związku z pojawiającymi mi informacjami o zjawisku zatrudniania ratowników zamiast pielęgniarek, wystąpiła Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach.

Obie opinie w konkluzji pokrywają się. Obie też zostały zamieszczone na stonach internetowych izb okręgowych.

Więcej na stronie internetowej OZZPiP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH