ZUS: świadczenia przysługujące w razie choroby i macierzyństwa

Chory właściciel firmy lub matka wychowująca dziecko otrzymają zasiłek z ZUS, pod warunkiem że opłacali składkę chorobową. Świadczenie nie przysługuje bowiem osobie nieubezpieczonej.

Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj. z ubezpieczenia chorobowego, przysługują osobom, które płacą składkę chorobową. Obligatoryjnie ubezpieczeniu temu podlegają pracownicy (z wyłączeniem prokuratorów i sędziów), członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osoby odbywające służbę zastępczą - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Osoby mają prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego. Natomiast zasiłek wyrównawczy przysługuje tylko pracownikom.

Niektóre osoby mają prawo do otrzymywania wynagrodzenia w czasie choroby. Nie jest ono wypłacane z ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje pracownikom, osobom wykonującym pracę nakładczą oraz osobom odbywającym służbę zastępczą na zasadach określonych w art. 92 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem zatrudniony zachowuje prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku gdy ukończył 50. rok życia - łącznie do 14 dni.

Więcej: http://edgp.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH