ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie; cofnięto niemal co dziesiąte

W 2014 roku częstochowski ZUS wstrzymał ponad 780 wypłat świadczeń chorobowych na kwotę ponad 206 tysięcy złotych. To wynik kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykorzystania zwolnień lekarskich.

Badając prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarz orzecznik ZUS może przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego, skierować go na badanie specjalistyczne do lekarza konsultanta ZUS, zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego lub udzielenia wyjaśnień i informacji w tej sprawie.  Może też zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych.

Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania lekarz orzecznik ZUS określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż wystawiona na zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zwolnienie traci ważność, a ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego. Wtedy orzecznik wydaje tzw. zwolnienie lekarskie korygujące.

W ciągu całego ubiegłego roku lekarze orzecznicy z częstochowskiego Oddziału ZUS przeprowadzili 8875 badań osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W efekcie wydano 788 decyzji wstrzymujących wypłatę świadczeń, a kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych z tego tytułu wyniosła łącznie ponad 206 tys. zł. W wyniku kontroli ograniczono w sumie 3 790 dni „chorobowego”.

- Równocześnie z kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy ZUS sprawdza też prawidłowość wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich. Kontrole polegają na ustaleniu czy ktoś, kto przebywa na zwolnieniu, nie wykonuje np. pracy zarobkowej. Jeśli tak, to traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia - wyjaśnia Ewa Jęczmyk, rzecznik prasowy częstochowskiego oddziału ZUS.

W 2014 roku takie kontrole przyniosły ZUS ponad 135 tys. zł oszczędności. Skontrolowano 2 626 osób, a zakwestionowano co dwudzieste zwolnienie. Prawo do prowadzenia kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich mają - obok ZUS - także pracodawcy zatrudniający ponad 20 osób.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH