ZUS przedłuży prawo do renty bez kierowania na badanie

Renciści, którym ubezpieczyciel przyznał świadczenie do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego do końca 2012 roku, będą mogli je pobierać do czasu osiągnięcia tego odpowiednio wydłużonego. Przedłużenie uprawnienia nastąpi bez konieczności stawienia się u lekarza orzecznika.

1 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, przewidująca wydłużanie powszechnego wieku emerytalnego. Ta zmiana będzie miała znaczenie dla osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego do 31 grudnia 2012 roku - przypomina Gazeta Prawna.

Jednym z warunków uzyskania tego świadczenia jest wydanie przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS decyzji stwierdzającej u wnioskodawcy całkowitą lub częściową niezdolności do pracy. Zasadą jest, że może ona być orzeczona na okres nie dłuższy niż 5 lat.

Ale są też wyjątki. Jeden z nich (przewidziany w art. 13 ust. 3a ustawy emerytalnej) dotyczy osób, które co najmniej przez 5 ostatnich lat poprzedzających dzień badania lekarskiego były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, a do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego brakuje im mniej niż 5 lat.

Od 1 stycznia 2013 r., w związku ze stopniowym wydłużaniem wieku emerytalnego, jeśli zajdą przesłanki do orzeczenia niezdolności do pracy w trybie art. 13 ust. 3a ustawy emerytalnej, ZUS będzie orzekał ją do czasu ukończenia odpowiednio podwyższonego wieku emerytalnego (zróżnicowanego w zależności od daty urodzenia wnioskodawcy).

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH