ZUS: możliwe odwołanie do sądu po odmowie przyznania renty

Lekarz orzecznik ZUS odbierze świadczenie, jeśli uzna ubezpieczonego za zdolnego do podjęcia zatrudnienia. Ten ma jednak prawo się nie zgodzić z tym orzeczeniem i wnieść sprawę do sądu

Jak wyjaśnia Gazeta Prawna, ZUS nie zezwala im na nieprzerwane przebywanie przez 5 lat na rencie z tytułu niezdolności do pracy. A jest to jeden z warunków uzyskania przez starsze osoby (kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni 60 lat) świadczenia przedemerytalnego. Odbierając im prawo do renty, ZUS pozbawia je tym samym możliwości ubiegania się o wcześniejsze świadczenie w przyszłości. 

Najczęstszą przyczyną negatywnych dla ubezpieczonych decyzji, zdaniem Agnieszki Kazoń z oddziału ZUS w Zielonej Górze, jest uznanie ich za zdolnych do pracy. Wtedy mogą się odwołać do sądu. Sąd odrzuci jednak odwołanie ubezpieczonego od decyzji ZUS odmawiającej przyznania mu renty, jeśli nie wniósł on sprzeciwu od orzeczenia lekarza ZUS w ciągu 14 dni od jego otrzymania.

Zdaniem Przemysława Stobińskiego radcy prawnego z CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta, ubezpieczeni powinni skarżyć orzeczenie nie tylko wtedy, gdy ich zdaniem pewne okoliczności zostały stwierdzone nieprawidłowo, lecz także wtedy, gdy niektórych z nich lekarz w ogóle nie ustalił, a mieszczą się w zakresie orzeczenia.

Więcej: http://edgp.dziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH