Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może przyznać nieubezpieczonemu pacjentowi na 90 dni prawo do opieki zdrowotnej, a szpital otrzyma zapłatę za jego leczenie - przypommina Gazeta Prawna.

Zdarza się, że do ZOZ trafia nieubezpieczony pacjent w tzw. stanie nagłym. ZOZ nie może odmówić udzielenia pomocy medycznej takiej osobie, ponieważ zabrania tego art. 7 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o Zakładach Opieki Zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.). Teoretycznie koszt udzielonych świadczeń zdrowotnych powinien pokryć sam pacjent. Jeśli pacjent nie ma środków na pokrycie kosztów, placówka medyczna liczy straty.

Jak podaje Gazeta Prawna istnieje jednak prawna możliwość odzyskania przez ZOZ poniesionych wydatków. Świadczeniodawca (np. ZOZ), który udziela pomocy pacjentowi w stanie nagłym, może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta) gminy o wydanie decyzji potwierdzającej prawo tego pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej.

Tak należy interpretować ustawę z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.). Warunkiem jest aby pacjent posiadał obywatelstwo polskie, zamieszkiwał na terytorium RP i spełniał kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2008 r. nr 115, poz. 728 z późn. zm.) oraz nie posiadał własnych zasobów majątkowych.

Z formalnego punktu widzenia ZOZ powinien złożyć wniosek zaraz po udzieleniu świadczenia, a spełnienie kryteriów należy do obowiązków wójta czy burmistrza. Przy czym nie ma znaczenia miejsce zameldowania. Decyzję wydaje np.wójt gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.
W przypadku pacjentów nieubezpieczonych, którzy oczekują udzielenia świadczeń medycznych w stanie innym niż nagły, ZOZ - mogąc odmówić świadczeń - powinien poinformować taką osobę o możliwości złożenia wniosku do wójta o wydanie decyzji przyznającej prawo do świadczeń.

Pod szczególna ochroną są ponadto pacjenci, którzy nie ukończyli 18 roku życia, a są w okresie ciąży, porodu i połogu. W ich przypadku - niezależnie, czy jest to stan nagły czy też nie - ZOZ powinien udzielić pomocy medycznej, której koszt poniesie budżet państwa (za pośrednictwem NFZ). Kwestię tę reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 18 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 137, poz. 858).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH