ZK OZZL przypomina dlaczego złożył skargę na nieetyczne postępowanie ministra Fot. OZZL

W związku z tym, że w niektórych mediach pojawiła się informacja, że OZZL złożył do samorządu lekarskiego skargę na nieetyczne postępowanie Bartosza Arłukowicza za jego krytykę wobec lekarzy (w czasie konfliktu MZ z PZ) ZK OZZL przypomina, że związek złożył skargę nie dlatego, że minister krytykował lekarzy, ale dlatego, że przez swoje publiczne wypowiedzi permanentnie i świadomie podważał zaufanie do zawodu lekarza - poinformował w sobotę (28 lutego) ZK OZZL.

W ocenie OZZL lekarz ma prawo krytykować merytorycznie innych lekarzy i niej jest to niezgodne z zasadami KEL. Jednak Bartosz Arłukowicz prowadził - jak zauważa OZZL - wojnę psychologiczną z lekarzami, co było elementem manipulacji w negocjacjach prowadzonych przez ministra z PZ.

Zdaniem OZZL zarzuty jakie formułował minister wobec swoich partnerów negocjacyjnych miały na celu zohydzenie lekarzy w oczach społeczeństwa i podważenie zaufania do nich. Stąd szczególny, wybitnie pejoratywny charakter tych sformułowań, fałszujący rzeczywistość i tworzący obraz lekarzy jako ludzi niemoralnych, nie szanujących pacjentów i posługujących się nimi w sposób przedmiotowy. Związek zaznacza, że minister próbował przy tym tworzyć wrażenie, że istnieje konflikt między lekarzami i pacjentami, a nie między nim i lekarzami.

OZZL przypomina, że Bartosz Arłukowicz jako minister zdrowia pozostaje lekarzem, podlega zatem Kodeksowi Etyki Lekarskiej, niezależnie od tego, jakie działania podejmuje. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 3 KEL "naruszeniem godności zawodu jest każde postępowanie lekarza, które podważa zaufanie do zawodu".

Więcej: http://www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH