Z zaćmą do Czech - wyjazdowy hit polskich pacjentów?

25 października 2013 roku wejdzie w życie unijna dyrektywa o leczeniu transgranicznym. Oddziały wojewódzkie NFZ prognozują, jak zachowają się polscy pacjenci - dokąd wyjadą i z jakich zabiegów będą korzystać.

Grzegorz Popowski, naczelnik wydziału współpracy międzynarodowej podlaskiego NFZ, przypuszcza, że najwięcej osób z tego regionu będzie wybierało Czechy i Słowację. W mniejszym zakresie będą to Niemcy (gdzie leczenie jest droższe niż u nas) czy Litwa (ze względu na barierę językową).

Wyjazdowym hitem może stać się usuwanie zaćmy w Czechach. W Polsce trzeba na nie czekać nawet ponad trzy lata, tam o połowę krócej. Podobnie jest z badaniem z zakresu tomografii pozytonowej (PET). Dlatego Czechy mogą stać się jednym z głównych kierunków wyjazdów - twierdzi Kurier Poranny.

Grzegorz Popowski uprzedza w Kurierze Porannym, że NFZ w pełni pokryje koszty zabiegów jednodniowych, ale tylko do wysokości, jaką płaci za daną procedurę w kraju i nie więcej, niż pacjent zapłacił, jeśli procedura jest tańsza niż w Polsce. Fundusz sfinansuje także wizytę u prywatnego lekarza za granicą, natomiast polscy lekarze bez umowy z NFZ będą wyłączeni z tego systemu.

Zagraniczne przychodnie już zapraszają naszych pacjentów. Rząd boi się jednak, że budżet NFZ może się przez to rozsypać. Przed nadmiernymi wydatkami chce się zabezpieczyć specjalnym przepisem. Będzie w nim mowa, że NFZ może zawiesić wypłaty za leczenie za granicą, jeśli w danym roku zostanie przekroczony wyznaczony na ten cel limit wydatków. Wtedy rozliczenie rachunków nastąpi w kolejnym roku.

Leczenie zagraniczne ma regulować znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej. Mało prawdopodobne, by udało się ją zmienić przed 25 października. - Może się uda do końca roku - mówi wiceminister Sławomir Neumann. Resort zdrowia zastrzega, że póki prawo nie zostanie zmienione, płatnik nie zwróci ani złotówki za zagraniczne leczenie.

Czytaj: Dyrektywa transgraniczna: będą opóźnienia?

Eksperci (m.in. Adam Kozierkiewicz) dowodzą jednak, że najważniejszy jest termin wejścia w życie unijnej dyrektywy i że jeśli ktoś zapłaci zagranicznemu lekarzowi po 25 października, będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów w sądzie.

Więcej: www.poranny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH