Z polisy OC sprawcy wypadku możliwy jest zwrot kosztów leczenia

Z polisy OC sprawcy wypadku komunikacyjnego można domagać się nie tylko wypłaty zadośćuczynienia, ale też zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, zakupu sprzętu ortopedycznego oraz kosztów opieki osób trzecich. Poszkodowani często o tym nie wiedzą.

Jak powiedziała w poniedziałek (21 listopada) na spotkaniu z dziennikarzami mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO-spółka zajmująca się dochodzeniem odszkodowań), większość poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych nadal nie wie o przysługującym im prawie zwrotu kosztów leczenia z polisy OC sprawcy. W jej ocenie dotyczy to nawet 90 proc. poszkodowanych.

Jak wyjaśniła, na podstawie art. 444 Kodeksu Cywilnego, poszkodowany w wypadku komunikacyjnym ma prawo wystąpić do towarzystwa ubezpieczeniowego nie tylko o wypłatę zadośćuczynienia, które rekompensuje uszczerbek na zdrowiu.

- Poszkodowani mogą też domagać się zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, zakupu sprzętu ortopedycznego, zakupu wózka lub samochodu inwalidzkiego, opieki osób trzecich, specjalnej diety, przejazdów związanych z leczeniem i odwiedzin osób bliskich, a nawet kosztów związanych z przystosowaniem pomieszczeń dla osoby niepełnosprawnej, np. podjazdów dla wózków inwalidzkich - wyjaśniła Smereczańska-Smulczyk.

Osobie poszkodowanej należy się także zwrot kosztów operacji plastycznych, jeżeli po wyleczeniu pozostają szpecące blizny bądź innego rodzaju oszpecenia, które z różnych przyczyn utrudniają normalne funkcjonowanie.

Według EuCO, "towarzystwa ubezpieczeniowe nie informują o takich możliwościach, ponieważ nie leży to w ich interesie", a osoby poszkodowane często spotykają się z wieloma problemami w czasie likwidacji szkód przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH