Zapadła decyzja w sprawie śledztwa dotyczącego wystawy ludzkich ciał w jednym z warszawskich centrów handlowych. Prokuratura zbada m.in. czy dochowano wszelkich procedur związanych z organizacją wystawy - w szczególności ewentualną odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych.

Otwarta w sobotę wystawa prezentuje szereg eksponatów w osobnych, ułożonych tematycznie, salach. Widzowie mogą zobaczyć m.in. ciała i organy prezentujące układ mięśniowy człowieka, jego układ nerwowy, oddechowy, trawienny, kostny. Wiele spreparowanych w całości ludzkich ciał zostało ustawionych w pozach zaaranżowanych jako sceny z życia codziennego.

Jeszcze przed otwarciem ekspozycji, zawiadomienia do prokuratury złożyli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Główny Inspektor Sanitarny oraz dwaj warszawscy posłowie PiS. W tym tygodniu pojawiły się kolejne doniesienia.

Prokuratura wszczęła śledztwo w oparciu o dwa przepisy Kodeksu karnego - bezczeszczenie zwłok oraz niedopełnienie obowiązku lub przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Kodeks karny przewiduje dla tego, kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego karę grzywny, ograniczenia wolności albo do 2 lat więzienia.

Wystawę ostro skrytykowali kilka dni temu trzej byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego, którzy uznali, iż jest ona wyjątkowo brutalnym zamachem na godność ludzi, którzy pod pozorem działań artystycznych zostali sprowadzeni do roli przedmiotów, które mają epatować i wzbudzać tanią sensację. Swój udział w działaniach godzących w godność osób, których ciała zostały sprofanowane, mają wszyscy współorganizatorzy wystawy, osoby ją odwiedzające, a także te media, które reklamują ekspozycję - uważają Marek Safjan, Jerzy Stępień i Andrzej Zoll.

Przypominają oni, że konstytucja głosi, iż przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela, jest nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Godność przysługuje nie tylko żyjącym, ale także zmarłym - podkreślili b. prezesi TK.

Organizatorzy utrzymują, że wystawa nie narusza prawa.

- Wystawa jest od kilku miesięcy na terenie Unii Europejskiej i była prezentowana w kilku krajach, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. Nie mieliśmy do tej pory żadnych kłopotów natury sanitarno-prawnej - poinformowała firma obsługująca medialną stronę wystawy, podkreślając, że także w Polsce wystawa ma wszelką wymaganą prawem dokumentację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH