Wyrównanie zasiłków dla opiekunów niepełnosprawnych - projekt trafi do podkomisji Realizacja przepisów zaproponowanych w projekcie kosztowałaby budżet państwa rocznie ok. 18,5 mld zł. Fot. Shutterstock

Projekt przewidujący, że wszystkim osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnością przysługiwać będzie świadczenie pielęgnacyjne, trafi do sejmowej podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych.

Zdecydowała o tym we wtorek (6 lutego) sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Według projektodawców (klub Nowoczesnej) zgłoszona propozycja ma na celu m.in. wykonanie wyroków TK z października 2014 r. Trybunał, rozpatrując wniosek posłów PiS, orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją.

"Proponuje się wprowadzenie w ustawie o świadczeniach rodzinnych rozwiązania stanowiącego, że wszystkim osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnością przysługiwać będzie jedno świadczenie opiekuńcze, tj. świadczenie pielęgnacyjne, o ile rezygnują z zatrudnienia na rzecz faktycznej opieki nad osobą niepełnosprawną" - napisano w uzasadnieniu propozycji.

Zastrzeżenia do projektu zgłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Zdajemy sobie sprawę z wagi tego problemu, z wagi, że realizacja wyroku TK jest jeszcze przed nami. Natomiast w tym kształcie, w jakim jest ten projekt, z tymi bardzo poważnymi wadami i zastrzeżeniami, wymaga on solidnych przemyśleń - stwierdził wiceminister Bartosz Marczuk.

Jak podkreślił, realizacja przepisów zaproponowanych w projekcie kosztowałaby budżet państwa rocznie ok. 18,5 mld zł.

- Dla porównania - w tym roku na realizację programu 500 plus mamy zarezerwowane 24,5 mld zł - mówił.

Resort w swojej opinii do projektu zwrócił uwagę m.in., że proponowane przepisy wprowadzają zasadę, że nowe świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać z tytułu rezygnacji z zatrudniania lub innej pracy etatowej. Ministerstwo przypomniało, że w obecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu niepodejmowania, ale i z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej - czyli również w przypadku rezygnacji z pracy na podstawie umów cywilnoprawnych lub w ramach działalności gospodarczej.

MRPiPS zwróciło uwagę również, że projektodawcy proponując znaczące rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie rezygnując z wprowadzenia kryterium dochodowego (uprawniającego do tego świadczenia) pomijają wyraźnie wskazania TK.

Obecnie osoby opiekujące się dorosłą osobą niepełnosprawną w tym samym wieku mogą być różnie traktowane w zależności od tego, czy niepełnosprawność ich podopiecznego powstała przed, czy po osiągnięciu przez niego dorosłości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH