Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał we wtorek (23 lutego) wyrok w sprawie "łowców skór".

Pięciu byłych pracowników łódzkiego pogotowia oskarżonych o przyjmowanie pieniędzy od zakładów pogrzebowych za informacje o zgonach pacjentów, zostało skazanych od półtora roku do dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Wyrok jest prawomocny.

Wyrok sądu pierwszej instancji w tej sprawie zapadł w lipcu 2008 roku.

Łódzki sąd okręgowy wymierzył wtedy trzem lekarzom kary: Jarosławowi F. dwa lata więzienia, Małgorzacie M. półtora roku, a Syryjczykowi Akramowi H.  dwa lata pozbawienia wolności. Z kolei sanitariusza Sławomira S. skazano na karę dwóch lat więzienia, a byłą dyspozytorkę Zofię T. na półtora roku pozbawienia wolności.

Wobec całej piątki orzeczono również grzywny od 10 do 15 tys. zł. Sąd I instancji uznał, że nie można w tej sprawie mówić o korupcji, a oskarżeni pomogli w oszustwie na szkodę rodzin zmarłych pacjentów i przyjmowali pieniądze od zakładów pogrzebowych za informacje o zgonach.

Od wyroku odwołała się prokuratura i obrońcy. Prokuratora, która domagała się dla oskarżonych kar od dwóch do trzech i pół roku bezwzględnego pozbawienia wolności, argumentowała, że wymierzone kary są zbyt łagodne, a sąd źle zakwalifikował niektóre czyny. Domagała się zaostrzenia kar lub uchylenia wyroku do ponownego rozpoznania. Obrońcy chcieli uniewinnienia swoich klientów, złagodzenia kary lub ponownego procesu.

Według prokuratury, oskarżeni w latach 1998-2002 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ujawnili przedstawicielom kilku zakładów pogrzebowych informacje o zgonach w sumie 100 pacjentów. Przyjęli za to ponad 145 tys. zł. Mieli też nakłaniać rodziny zmarłych osób do skorzystania z usług tych zakładów pogrzebowych.

Zdaniem prokuratury, pracownicy pogotowia wiedzieli, że w przypadku zorganizowania pogrzebu cena za usługę będzie zawyżona o kwotę, jaką oni otrzymali od firmy pogrzebowej, uczynili jednak z tego procederu stałe źródło dochodu. Każdy z nich przyjął w sumie od zakładów pogrzebowych kwoty od 21,3 tys. zł do 39,6 tys. zł.

To drugi proces w aferze „łowców skór” w łódzkim pogotowiu. W styczniu 2002 r. Gazeta Wyborcza i Radio Łódź ujawniły, że w łódzkim pogotowiu handlowano informacjami o zgonach, a być może celowo zabijano pacjentów. Media podały, że istnieją poszlaki, iż niektórym chorym podawano lek zwiotczający mięśnie, co w określonych przypadkach powodowało ich śmierć.

Ws. łowców skór już wcześniej zapadły wyroki. Ostatecznie na dożywocie i 25 lat więzienia za zabójstwa łącznie pięciu pacjentów skazani zostali dwaj byli sanitariusze pogotowia. Dwaj byli lekarze, za narażenie życia 14 pacjentów, którzy zmarli, zostali skazani na sześć i pięć lat więzienia. Wszyscy zostali także skazani za wyłudzenie pieniędzy na szkodę rodzin zmarłych i przyjęcia od 10 do 30 tys. zł od firm pogrzebowych za informacje o zgonach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH