Wypowiadanie klauzuli opt-out: RPP zapowiada interwencje w szpitalach RPP wskazuje, że na bieżąco monitoruje obecną sytuację w służbie zdrowia Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W każdej sytuacji, która wskazuje na naruszenie praw pacjenta w związku z niewystarczającą obsadą lekarską, Rzecznik Praw Pacjenta ma interweniować w placówce medycznej.

"Rzecznik Praw Pacjenta na bieżąco monitoruje obecną sytuację w służbie zdrowia, w tym zgłoszenia pacjentów związane z wypowiadaniem klauzul opt-out przez lekarzy" - czytamy na stronie biura Rzecznika.

Jak informuje RPP, od początku br. do biura wpłynęły trzy zgłoszenia dot. wypowiadania opt-outów: w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie oraz w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie.

Zgłaszający stwierdzili, że zostali pozbawieni możliwości uzyskania pomocy lekarskiej. Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do wymienionych placówek z wnioskiem o przekazanie wyjaśnień.

Ponadto Rzecznik z własnej inicjatywy wystąpił do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku o wyjaśnienia dot. zapewnienia świadczeń zdrowotnych pacjentom od początku 2018 r.  RPP prowadzi także postępowanie ws. praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów w stosunku do Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Postępowanie dotyczy akcji protestacyjnej z 8 listopada 2017 r. „dzień bez lekarza”.

Więcej: www.bpp.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH