Podatnik z prawem do ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od dochodu wydatki na leki, nawet gdy ich przyjmowanie nie jest związane z przyczyną niepełnosprawności.

Jeżeli podatnik ma orzeczoną niepełnosprawność, a ponadto choruje przewlekłe na inne choroby, np. cukrzycę czy niedoczynność tarczycy, ma prawo w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć od podatku wydatki na leki nie związane z orzeczoną niepełnoprawnością – radzi Gazeta Prawna.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnik będący osobą niepełnosprawną lub która ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, obniża podstawę opodatkowania o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym. Wydatki na cele rehabilitacyjne stanowią m.in. wydatki na leki w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, pod warunkiem, że lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Jeśli więc wydaje miesięcznie 190 złotych na leki, ma prawo do odpisu w wysokości 90 złotych za każdy miesiąc przyjmowania leków.

Dowodem dla urzędów skarbowych może być odpis karty leczenia z zaleceniem stosowania leków lub wydane zaświadczenie z pieczątką lekarza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH