Wybory: został tydzień na zgłoszenie głosowania przy pomocy nakładki Braille'a

Do poniedziałku (26 września) trzeba zgłosić chęć zagłosowania za pomocą nakładek Braille'a w lokalu wyborczym lub zapisać się na głosowanie w lokalu przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nakładki dla osób niewidomych i niedowidzących będą w wyborach parlamentarnych zastosowane po raz pierwszy.

Wyborcy zamierzający głosować w lokalu wyborczym używając nakładek sporządzonych w alfabecie Braille'a muszą zgłosić to w swoim urzędzie gminy. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu wyborca obowiązany jest wskazać właściwy dla niego obwód głosowania.

Nakładka w alfabecie Braille'a, wykonana ze sztywnego papieru, będzie miała wycięte otworki, przez które wyborca postawi na karcie znak "X". Jedną nakładkę będzie można przyłożyć do każdej strony karty do głosowania. Na nakładce przy każdym otworku będą w alfabecie Braille'a podane numery pozycji kandydatów na liście, nie będzie natomiast imion i nazwisk kandydatów.

Wyborca, aby zagłosować na wybranego kandydata, będzie musiał znać jego pozycję na liście i numer listy, z której kandyduje. Po zagłosowaniu wyborca zwraca nakładkę komisji.

Również do poniedziałku (26 września) wyborcy zamierzający głosować w lokalu wyborczym przystosowanym do głosowania dla osób niepełnosprawnych, powinni złożyć wniosek o wpisanie ich do spisu wyborców głosujących w takim miejscu.

Pod darmowym numerem infolinii Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji osoby niepełnosprawne otrzymają informacje o udogodnieniach w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Pod numerem 800 330 330 wyborcy mogą odsłuchać nagraną informację o takich udogodnieniach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH