Wybory prezydenckie: głosowanie w szpitalach, domach pomocy...

Pacjenci szpitali, mieszkańcy domów pomocy, a także przebywający w aresztach i zakładach karnych będą mogli zagłosować podczas wyborów prezydenckich na terenie danej placówki. Studenci zagłosują w swoich akademikach, jeśli utworzono w nich obwody głosowania.

"Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach, i będą mogli głosować w tych obwodach" - informuje na swej stronie internetowej Państwowa Komisja Wyborcza. Dyrektor danej jednostki powinien powiadomić te osoby o umieszczeniu ich w spisie wyborców; jednocześnie będą one skreślone ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

- Obwód odrębny w placówce musi być powołany, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców; nie ma znaczenia status jednostki, czy np. dom pomocy społecznej jest publiczny czy prywatny - mówi p.o. dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Lech Gajzler.

- Tylko w uzasadnionych przypadkach na wniosek osoby kierującej daną jednostką można nie utworzyć obwodu głosowania. Na przykład w sytuacji epidemii, która mogłaby zagrażać osobom głosującym czy komisji wyborczej - mówi Gajzler. Dodaje, że obwód głosowania może być utworzony także w jednostkach, w których jest mniej niż 15 osób; wymaga to jednak opinii osoby kierującej daną jednostką.

Problem z zagłosowaniem będzie mieć osoba, która trafi do szpitala w dniu wyborów. Jak wyjaśnia Gajzler, komisja wyborcza do spisu wyborców dopisuje osoby, które do jednostki przybyły najpóźniej dzień przed wyborami. - W przypadku osoby, która przybyła do jednostki w dniu głosowania, nie ma możliwości sprawdzenia, czy nie oddała już głosu - dodaje. Taka osoba będzie mogła oddać głos, tylko jeśli ma zaświadczenie o prawie do głosowania - dodaje Gajzler. Takie zaświadczenie umożliwia głosowanie w dowolnym miejscu w kraju i za granicą.

Osoby głosujące w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w domach studenckich będą ujęte w spisach wyborców w tych jednostkach także w przypadku ewentualnej drugiej tury wyborów. Ci, którzy opuścili daną jednostkę po pierwszej turze, mogą dopisać się do spisu wyborców w miejscu zamieszkania, jeśli udokumentują, że ją opuścili po pierwszej turze.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. W pierwszej turze zmierzy się 11 zarejestrowanych przez PKW kandydatów. Jeśli żaden z nich nie zdobędzie ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura głosowania; przejdzie do niej dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH