Wyborcze ułatwienia dla niepełnosprawnych i niewidomych

Głosowanie korespondencyjne i nakładki na karty wyborcze w alfabecie Braille'a to nowe udogodnienia, mające pomóc osobom niepełnosprawnym w oddaniu głosu w jesiennych wyborach. Po raz pierwszy w wyborach do Sejmu i Senatu będzie też możliwe głosowanie przez pełnomocnika.

Nowe rozwiązania wprowadza Kodeks Wyborczy, który wszedł w życie 1 sierpnia br. 

Według danych PKW, w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2007 r. z głosowania musiało zrezygnować 1-2 mln osób, mających ograniczone możliwości ruchowe. W tym roku po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych niepełnosprawni będą mogli zagłosować listownie. 

Jak podkreślił w rozmowie z PAP szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki, z takiej możliwości może skorzystać wyborca "o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności", musi jednak zawiadomić o tym właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta) najpóźniej do poniedziałku 19 września. 

Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, pesel, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców, adres stałego zamieszkania i informację, o jakie wybory chodzi oraz kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. 

Następnie wyborca otrzyma - za pośrednictwem Poczty Polskiej lub bezpośrednio od urzędnika - tzw. pakiet wyborczy. 
Znajdą się w nim m.in.: koperta zwrotna, koperta na karty wyborcze, same karty oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wyborca może zaznaczyć, iż chce zagłosować przy pomocy nakładki w alfabecie Braille'a, wówczas ona również znajdzie się w przesyłce. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH