Sejm zdecydował o przyjęciu ustawy o obligatoryjnym przekształceniu ZOZ-ów w spółki prawa handlowego. Za ustawą głosowało 231 posłów, przeciwnych było 191, 1 wstrzymał się od głosu. Lewica głosowała przeciwko ustawie.

Ustawa o ZOZ-ach była najbardziej kontrowersyjną z pakietu ustaw przygotowanych przez PO. Zgodnie z nią wszystkie placówki będą musiały zostać przekształcone w spółki prawa handlowego. Samorządy otrzymają 100 proc. kapitału zakładowego, którym będą mogły dysponować czyli np. całkowicie wyzbyć się udziałów.

Przed głosowaniem Marek Balicki (SdPl-Nowa Lewica) przypomniał, że w projekcie ustawy o ZOZ-ach, pierwotnie zaprezentowanym przez PO w styczniu, były trzy kluczowe elementy: dobrowolne przekształcenia szpitali w spółki, pozostawienie większości udziałów w rękach samorządów lub skarbu państwa, w przypadku szpitali klinicznych oraz zapisanie, że placówki będą działały non profit.

- Te punkty mogły stanowić obszar kompromisu. Co się stało, że PO odstąpiła od tych elementów, nie przedstawiając żadnych opinii ekspertów na poparcie swoich decyzji? - pytał Balicki.

Bolesław Piecha (PiS) ocenił, że ustawa o ZOZ-ach mogła być szansą na ratunek dla systemu ochrony zdrowia, ale „wyszła taka, że może być gwoździem do trumny“.

Z kolei minister zdrowia Ewa Kopacz przekonywała, że samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej były formą niewydolną, miały być rozwiązaniem przejściowym, a przetrwały kilka lat. Jak podkreślała, choć są źle zarządzane, nie ma żadnych konsekwencji w stosunku do tych, którzy źle gospodarują publicznymi pieniędzmi.

- Każdego z państwa, kto broni obecnego stanu rzeczy wzywam, żeby stanął na tej mównicy i powiedział, że mamy dziś sprawną i wydolną służbę zdrowia - mówiła Kopacz.

Posłowie głosowali nad 62 poprawkami do ustawy o ZOZ-ach.

Głosowaniom przysłuchiwały się też pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Gdy rozwinęły transparenty z napisami „Jest nas coraz mniej“, „Ustawa o ZOZ-ach zniszczyła nasz zawód“, „Zostawcie nam nasze uprawnienia“, „Płaca minimalna dla pielęgniarek i położnych“, część posłów zareagowała brawami i entuzjastycznymi okrzykami. Po uchwaleniu ustawy pielęgniarki skandowały: „hańba“, „hańba“.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH