Współpłacenie za wyroby medyczne w szpitalu - pod jakimi warunkami? Michał Czarnuch, partner w Praktyce Life Sciences, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka. Fot. PTWP

Proponowane w ramach projektu ustawy współpłacenie pacjenta za wyroby medyczne jest możliwe, ale ważne żeby sensownie ustalić kategorie wyrobów i dobrze przewidzieć system realizacji uprawnienia w szpitalach - podkreśla Michał Czarnuch, partner w Praktyce Life Sciences, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

Mamy przepisy mówiące o bezpłatnym udzielaniu świadczeń w szpitalach. Nie jest jednak tak, że Konstytucja wymusza zapewnienie każdego świadczenia bezpłatnie, zatem dopuszcza tego rodzaju działania, jakim jest współpłacenie przez pacjenta za wyroby medyczne wybrane ponad limit - wyjaśnia mec. Michał Czarnuch.

Wskazuje na kilka istotnych kwestii wymagających przewidzenia i uważnej regulacji.

- Nie wyobrażam sobie, żeby istniała możliwość dopłat w przypadku wyrobów używanych w stanach nagłych. Mamy natomiast kategorię wyrobów medycznych używanych w ramach świadczeń planowych, których stosowanie w oparciu o współpłacenie możemy przewidzieć - mówi.

Wśród kolejnych kwestii do rozważenia przy stanowieniu prawa dotyczącego dopłat do wyrobów medycznych w szpitalu Michał Czarnuch wymienia m.in. zmiany w przepisach regulujące możliwość kupowania przez szpitale w ramach przetargów wyrobów medycznych o cenie ponad limit.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH