Wrocław: zawieszony rektor Akademii Medycznej wraca na stanowisko

Zawieszony przez minister zdrowia rektor Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu prof. Ryszard Andrzejak wraca na swoje stanowisko. Zdaniem pełnomocnika Andrzejaka, adwokata Grzegorza Łabudy, obecnie minister zdrowia nie może już ponownie zawiesić rektora w pełnieniu jego obowiązków.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 30 listopada, rektor zapowiedział, że nie zamierza podać się do dymisji a swoim oponentom proponuje „okrągły stół” i porozumienie dla dobra uczelni.

Prof. Ryszard Andrzejak został zawieszony przez minister zdrowia w związku z oskarżeniami o plagiat, którego rektor miał się dopuścić w swojej pracy habilitacyjnej.

W poniedziałek (29 listopada) zebrało się Kolegium Elektorów uczelni, które miało zdecydować o przyszłości zawieszonego rektora. Za odwołaniem rektora głosowało 37 elektorów, 19 opowiedziało się przeciw, a od głosu wstrzymało się dwóch. Do odwołania rektora potrzebne jest 75 proc. głosów, czyli wniosek musiałoby poprzeć 44 elektorów.

Prof. Ryszard Andrzejak przyznał, że decyzja Kolegium była dla niego zaskoczeniem. Przyjmuje ją i nie zamierza podać się do dymisji, „ponieważ usankcjonowało by to bezprawne metody usuwania rektorów”.

Wracając na stanowisko rektora, Andrzejak jako główne priorytety wskazał m.in. przekształcenie Akademii Medycznej w Uniwersytet Medyczny oraz odzyskanie utraconych wcześniej uprawnień do nadawania stopni naukowych dla Wydziału Lekarskiego.

– Zamierzam współpracować ze wszystkimi, a będącym w opozycji pracownikom chciałbym zaproponować coś w rodzaju okrągłego stołu i porozumienia – dodał.

Zdaniem pełnomocnika Andrzejaka, adwokata Grzegorza Łabudy, obecnie minister zdrowia nie może już ponownie zawiesić rektora w pełnieniu jego obowiązków.

– Minister skorzystała z jednego z trybów odwołania rektora. Jej decyzja została pozytywnie zaopiniowana przez senat uczelni, ale odrzucona przez kolegium, dlatego rektor wraca do pełnienia swojej funkcji – tłumaczył.

Wciąż nie pozostaje jednak rozwiązana kwestia oskarżeń o plagiat, którego rektor miał się dopuścić w swojej pracy habilitacyjnej. Prof. Ryszard Andrzejak od początku zaprzecza oskarżeniom. Kwestia oryginalności jego pracy habilitacyjnej badana jest obecnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rektor zapowiedział, że jeżeli plagiat zostanie mu udowodniony, to „pochyli głowę, złoży dymisję i odda się do dyspozycji minister”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH