Wrocław: pierwsze orzeczenie o zdarzeniu medycznym

Wojewódzkie komisje ds orzekania o zdarzeniach medycznych działają od stycznia 2012 roku. Wrocław to pierwsze miasto, w którym komisja orzekła o zaistnieniu zdarzenia medycznego - informuje gazeta.pl.

Jak tłumaczy szefowa komisji Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych we Wrocławiu, radca prawny Alicja Haczkowska, decyzja dotyczyła śmierci pacjenta, który był wożony od szpitala do szpitala.

W ocenie komisji opóźniona diagnostyka przyczyniła się do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta i w konsekwencji do jego śmierci. Szpital Wojskowy we Wrocławiu zgodził się wypłacić rodzinie zmarłego 150 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania.

Do komisji we Wrocławiu wpłynęło do tej pory 21 wniosków, z czego 8 jest już zakończonych. Wydano dwa prawomocne orzeczenia, z czego jedno dotyczy stwierdzenia zdarzenia medycznego.

Najwięcej wniosków, bo 31, wpłynęło do wojewódzkiej komisji w Warszawie. Jak informuje Jacek Chojnacki, szef komisji w Warszawie, wydano tam trzy orzeczenia o braku stwierdzenia zdarzenia medycznego. Pozostałe sprawy są w toku. Bardzo niewiele wniosków wpłynęło do komisji w Lublinie, bo tylko 6.

Więcej: www.gazeta.pl

Wojewódzka komisja nie przesądza o winie lekarza czy szpitala. Wydaje orzeczenie o zaistnieniu czy też nie zdarzenia medycznego wydanym przez siebie dokumentem, nikogo do niczego nie obligując. Zarówno pacjent jak i szpital może się z tym orzeczeniem nie zgodzić, a sprawa i tak trafi do sądu.

- Znowelizowane przepisy w zakresie dochodzenia zadośćuczynienia i odszkodowania mają zastosowanie tylko do zdarzeń medycznych, które nastąpiły po 1stycznia 2012 roku i są następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych wyłącznie w szpitalu. Na pewno ma to też znaczący wpływ na ilość wniosków. Niemniej z całą pewnością mogę stwierdzić, że z miesiąca na miesiąc wniosków tych przybywa, co świadczy o zasadności i potrzebie funkcjonowania komisji - stwierdziła na łalach portalu rynek zdrowia.pl Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta.

- Podkreślam, że komisje wojewódzkie powstały po to, aby pacjent mógł sam wybrać i zadecydować, za pośrednictwem której instytucji - sądu czy wojewódzkiej komisji - będzie dochodził swoich praw - dodaje Kozłowska.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH