Wojewoda pomorski zawiadomił prokuratora o podejrzeniu nieuprawnionego obrotu lekami Ilości leków zakupionych przez poddany kontroli podmiot są niewspółmierne do prowadzonej działalności, Fot. Fotolia

Wojewoda pomorski zawiadomił w czwartek (2 lipca) Prokuraturę Rejonową Gdańsk - Śródmieście o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jeden z podmiotów leczniczych działający w województwie pomorskim.

Jak informuje nas Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody, w wyniku podjętych w czerwcu, na polecenie wojewody, czynności ustalono, że ilości leków zakupionych przez poddany kontroli podmiot są niewspółmierne do prowadzonej działalności.

Kontrolerzy jednoznacznie ustalili, że brak jest wzajemnego powiązania pomiędzy rodzajem oraz ilością zakupionych leków a charakterem i skalą działalności podmiotu leczniczego. W ocenie organu kontrolującego mogło dojść do popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym obrocie produktami farmaceutycznymi.

Powodem podjęcia czynności kontrolnych były informacje, które przesłali do wojewody wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni w Poznaniu i Krakowie. Z korespondencji wynikało, że jeden z zarejestrowanych na Pomorzu podmiotów dokonuje w innych województwach dużych zamówień leków.

Istniało prawdopodobieństwo, że ilość zamawianych deficytowych medykamentów jest nieadekwatna do świadczonych usług i może być przedmiotem obrotu lekami w ramach tzw. odwróconego łańcucha.

Ponieważ podmiot leczniczy, o którym mowa, jest wpisany do - prowadzonego przez wojewodę pomorskiego - rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, zdecydowano o podjęciu stosownych czynności wyjaśniających. W podjętych działaniach inspektorom wojewody towarzyszyli konsultanci wojewódzcy.

O ustaleniach kontrolerów wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zawiadomił w czwartek (2 lipca) prokuraturę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH