Poza wszystkim, co podczas ostatniego Konwentu Marszałków Województw powiedziano na temat projektu ustawy o państwowym nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i planowanym w nim projekcie podziału NFZ, marginalizującym rolę samorządów, warto podkreślić także inny aspekt.

Szpitale regionu małopolskiego zmagają się obecnie z nowym systemem rozliczeń z płatnikiem w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów. Sytuacja jest trudna. Są poważne problemy ze sprawozdawczością, czego przyczyną jest w duże mierze brak programu. Wiele wskazuje na to, że konieczne będzie przedłużenie okresu przejściowego. Trudno wyobrazić sobie wprowadzanie kolejnych zmian w takim chaosie. Mówiąc wprost: podział Funduszu postrzegamy jako zagrożenie finansowania lecznic. Obecny oddział małopolski NFZ doskonale zna wszystkie szpitale i ich specyfikę. Mamy z nim częsty kontakt i jest dla nas instytucją przewidywalną. W Radzie Funduszu zasiada także dwóch naszych przedstawicieli.

Co będzie po reorganizacji płatnika i zastąpieniu oddziałów kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi? Przewidujemy utrudniony kontakt, co w sytuacji kryzysu gospodarczego (nie wiadomo, czy budżet NFZ wzrośnie) może skończyć się np. na oszczędzaniu w ramach JGP.

Obecna sytuacja jest najbardziej fatalnym momentem, jaki można sobie wyobrazić, na wprowadzanie kolejnego elementu do gry. Problemy z JGP i niepewna sytuacja gospodarki nie pozwalają na jednoczesne eksperymentowanie z podziałem Funduszu. Finansowanie ochrony zdrowia to zbyt ważna sprawa, by podejmować takie ryzyko.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH