Wodzisław Śląski: nie skończy się na grzywnach za bezprawne dotacje?

Dwoje pracowników Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Wodzisławiu Śląskim - była już dyrektor i pracownik działu administracyjnego - zostało skazanych za bezprawne pozyskanie blisko pół miliona zł na remont placówki - informują nowiny.pl.

Sąd uznał, że wyłudzili około 550 tys. zł z urzędu marszałkowskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na remont szpitala. Oboje mają zapłacić kilkutysięczne grzywny, choć niewykluczone, że oszukane instytucje wystąpią przeciw nim z powództwem cywilnym. Wyrok jest prawomocny.

Skazani do końca nie przyznawali się do stawianych zarzutów. Tłumaczyli, że robili wszystko dla dobra szpitala. Wnosili o uniewinnienie.

Sprawa wyszła na jaw w kwietniu 2009 roku. O nieprawidłowościach Prokuraturę Rejonową w Wodzisławiu powiadomił marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski. Po trwającym blisko rok śledztwie prokuratura sporządziła akt oskarżenia i zarzuciła działanie z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej oraz bezpodstawne uzyskanie dotacji.

Od wyroku odwołał się oskarżyciel i obrona. 20 grudnia 2012 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał prawomocny wyrok zmieniając podstawę prawną wymiaru kary i zmniejszając karę grzywny.

Jednakże 19 lutego br. WFOŚiGW w Katowicach jako pokrzywdzony zwrócił się do sądu o wydanie odpisu wyroku. ”Zapoznanie się z wyrokiem sądu i jego uzasadnieniem umożliwi podjęcie dalszych działań mających na celu odzyskanie niewłaściwie wykorzystanych środków Funduszu” - napisał Tadeusz Kosek, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Kilka dni później do sądu o taki sam odpis zwrócił się urząd marszałkowski w Katowicach. Fundusz rozważa wystąpienie na drogę cywilną przeciwko b. pracownikom szpitala.

Więcej: www.nowiny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH