Włoskie Ministerstwo Administracji Publicznej przedstawiło wysokość kary jaka ma grozić za przedstawienie a także wypisanie fałszywego zwolnienia lekarskiego.

Oprócz kary pozbawienia wolności przestępstwo objęte zostanie grzywną w wysokości od 400 do 1600 euro, dla pracownika i lekarza.

Dekret ten to kolejny krok, podjęty przez obecny rząd w walce ze zjawiskiem niewydolności administracji i biurokracją we Włoszech.

W ostatnim czasie ministerstwo administracji publicznej odnotowało z satysfakcją, że już widać pierwsze rezultaty podjętych działań. Znacznie spadła liczba pracowników, przebywających na zwolnieniach, przede wszystkim w związku z zapowiedzią skrupulatnych kontroli, przeprowadzanych w domach chorych pracowników.

W Polsce za przedstawienie pracodawcy fałszywego zwolnienia lekarskiego lub też wypisanie go przez lekarza grożą kary od 5 do nawet 12 lat więzienia. Związane jest to od konkretnego przypadku.

- Za usiłowanie lub dokonanie przestępstwa grozi do 8 lat więzienia. Jeśli wiąże się to z przyjęciem przez jedną ze stron korzyści majątkowej w zależności od jej wielkości oskarżony może zostać skazany na 8, 10 lub 12 lat więzienia – mówi Mirosław Miszuda, zastępca Prokuratora Rejonowego w Sosnowcu.

Kara do pięciu lat więzienia grozi za poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Jeśli wiązało się to z osiągnięciem korzyści majątkowej kara wzrasta do lat 8. Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl prokurator wszystko zależy od kwalifikacji czynów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH