Właściciele punktów aptecznych o zmianach prawa farmaceutycznego

Mając na uwadze zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów spowodowane nieciągłością w działaniu systemu monitorowania działań niepożądanych produktów leczniczych, apelujemy do organów władzy ustawodawczej o zmianę przepisów ustawy w ten sposób, by do zgłaszania tych działań zostały obowiązane wszystkie zawody medyczne wskazane w ustawie Prawo Farmaceutyczne - apeluje Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek.

W pierwotnym projekcie ustawy wszystkie zawody medyczne mają obowiązek zgłaszania i przekazywania zgłoszeń działań niepożądanych - takie rozwiązanie jest oczywistością. Pacjenci przekazując informacje zakładają, iż ostatecznie zostanie ona wprowadzona do systemu. Również pozostali użytkownicy systemu powinni mieć pewność, iż w systemie znajduje się całość dostępnej informacji - uważają przedstawiciele Izby.

Wydaje się być oczywistym, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której - być może bardzo istotne - zgłoszenie od pacjenta zostanie utracone - dodają.

Tak się jednak stało; doszło do stworzenia takiej - niedopuszczalnej wydawałoby się - sytuacji; tuż przed skierowaniem projektu do Sejmu, zmieniono w nim zapis w odniesieniu do techników farmaceutycznych i ratowników medycznych, wprowadzając zamiast obowiązku zgłaszania działań niepożądanych - uprawnienie do zgłaszania - informuje Paweł Klimczak, prezes IGWPAiA.

Jego zdaniem, zmiana ta, choć wydaje się niewielka w zasadzie niszczy cały przygotowywany właśnie system. Zamiana, z zupełnie niezrozumiałych powodów, tuż przed skierowaniem ustawy do sejmu, obowiązku  na uprawnienie prowadzi do sytuacji, w której przekazanie zgłoszenia zależy tylko od dobrej woli osoby wykonującej przecież zawód medyczny.

Powoduje to powstanie zupełnie niepotrzebnej luki w systemie, który jest tworzony dla poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Nadmienić należy, iż
przedstawiciele organizacji zawodowych w żaden sposób nie zwracali się o zwolnienie z obowiązku zgłaszania działań niepożądanych i w żaden sposób z naszych środowisk nie wyszła inicjatywa tego typu zmiany - dodaje Klimczak. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH