Wieloletnie pobyty w zakładach psychiatrycznych - czy zawsze są uzasadnione? FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Pacjenta sprawdzają wieloletnie pobyty w zakładach psychiatrycznych osób, które popełniły czyn zabroniony będąc niepoczytalne. Zdarza się bowiem, że za drobne przestępstwa trafiają do szpitala na dłużej, niż gdyby byli w więzieniu.

Kontrola RPO i RPP dotyczy osób, które popełniły czyn zabroniony, a są np. dotknięte niepełnosprawnością umysłową albo chorują psychicznie i uznane były za niepoczytalne w chwili popełnienia przestępstwa. W takich sytuacjach sąd odstępuje od wymierzenia kary i decyduje o umieszczeniu sprawcy w zakładzie psychiatrycznym, w ramach środka zabezpieczającego.

RPO ustalił, iż w kilku przypadkach za stosunkowo drobne przestępstwo ludzie byli kierowani do zamkniętego szpitala psychiatrycznego na nawet kilkanaście lat, czyli na dłużej niż wynosiłaby maksymalna kara, gdyby za swój czyn trafili do zakładu karnego.

Niekiedy tak długi pobyt - ocenie RPO - wynikał z faktu, że kontrole stanu zdrowia i oceny okresowe danej osoby były sporządzane zbyt pobieżnie. W ramach współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta RPO sprawdza, ile osób znajdować się może w takiej sytuacji.

Przedstawiciele Rzecznika wizytowali Wojewódzki Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli, a ostatnio - Wojewódzki Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu im. Józefa Bednarza.

W pierwszej z placówek Rzecznik przeanalizował 20 przypadków osób internowanych przez okres dłuższy niż pięć lat, natomiast po wizytacji szpitala w Świeciu pogłębionej analizie będzie poddanych kolejnych siedem przypadków - w tym ten, dotyczący Antoniego K., który przebywa w zakładzie psychiatrycznym decyzją sądu od ponad 42 lat.

Z informacji Rzecznika Praw Pacjenta wynika, iż po jego wnioskach o sprawdzenie, czy nadal trzeba daną osobę trzymać w zakładzie psychiatrycznym, sądy uchyliły taką decyzję w stosunku do 14 osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH