Wielkopolskie: 24 skargi do komisji orzekającej o zdarzeniach medycznych

Od stycznia do komisji orzekającej o zdarzeniach medycznych w województwie wielkopolskim wpłynęły 24 skargi. Ani razu nie przyznano racji pacjentowi.

Jak mówi Wioletta Cieślak, przewodnicząca komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych w Poznaniu, 7 spośród wspomnianych 24 wniosków odrzucono, a 14 jest przedmiotem prac komisji. W poznańskiej komisji zakończono dotychczas tylko trzy postępowania. Wszystkie dotyczyły porodów - w dwóch przypadkach chodziło o uszkodzenie ciała, w trzecim - o zakażenie. Na podstawie dokumentacji medycznej, zeznań świadków i wyjaśnień sprawy jednak umorzono - informuje Gazeta.pl

Jak informował portal rynekzdrowia.pl ze statystyk Biura Rzecznika Praw Pacjenta wynika, że do wszystkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych wpłynęło do listopada 217 wniosków, a orzeczenia zapadły w 42 sprawach. W 14 z nich uznano argumenty pacjentów. Jednak kierujący komisjami przyznawali, że wniosków jest coraz więcej.

Piotr Kulik, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Bydgoszczy, zaznaczył podczas VIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2012 r.), że coraz mniej wniosków jest zwracanych z powodu niespełniania wymogów ustawowych.

Przyznał także, że liczba wniosków składanych do komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych rośnie praktycznie w postępie geometrycznym.

Zobacz rozmowę z Piotrem Kulikiem: Komisje orzekające o zdarzeniach medycznych przyjmują coraz więcej wniosków

Przypomnijmy, że 1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wprowadzająca rozwiązania, które miały umożliwić pacjentom szybsze dochodzenie roszczeń z tytułu tzw. błędów medycznych.

Postępowanie przed komisją jest fakultatywne.Pacjent dokonuje wyboru, czy dochodzić swych roszczeń w ten sposób, czy kierować je na drogę cywilną do sądu. O ile jednak sąd może przyznać odszkodowanie według swojego uznania, o tyle komisja może przyznać maksymalną kwotę odszkodowania w wysokości 100 tys. zł, natomiast dla rodziny w przypadku śmierci pacjenta - 300 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH