Wielkopolska: były prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej skazany za korupcję Mężczyzna został zatrzymany w styczniu podczas kontrolowanego wręczenia łapówki Fot. Archiwum RZ

Na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata skazał poznański sąd rejonowy byłego prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej Tadeusza Bąbelka. Sąd uznał, że mężczyzna uzależnił od łapówki wydanie pozytywnych opinii ws. otwarcia aptek.

Wyrok został wydany bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Wymiar kary był zaproponowany przez prokuratora w uzgodnieniu z oskarżonym, który chciał poddać się jej dobrowolnie.

Tadeusz Bąbelek (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) został zatrzymany w styczniu podczas kontrolowanego wręczenia łapówki.

Sąd uznał go winnym, że na przełomie 2014 i 2015 roku, pełniąc publiczną funkcję prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, uzależnił wydanie pozytywnych rękojmi dotyczących otwarcia i prowadzenia aptek w Poznaniu od korzyści majątkowej. Od łapówki uzależnił też wydanie pozytywnych opinii dotyczących kierowników aptek.

Zażądał za pośrednictwem innej osoby 120 tys. zł, po czym przyjął część tej kwoty - 50 tys. zł. Sprawa wyszła na jaw, bo starający się o otwarcie aptek przedsiębiorca, po otrzymaniu korupcyjnej propozycji powiadomił policję.

- W ocenie sądu, wina i sprawstwo oskarżonego nie budzi żadnych wątpliwości. Oskarżony wyraził skruchę, przyznał się w całości do popełnionego czynu. W związku z tym, że oskarżony nie był wcześniej karany, kara uzgodniona z prokuratorem jest adekwatna do stopnia winy, stopnia społecznej szkodliwości czynu. Spełni ona swoje cele zapobiegawcze i wychowawcze - stwierdziła sędzia Marzena Gumpert-Frąckowiak.

Poza karą więzienia w zawieszeniu sąd orzekł także karę grzywny oraz pięcioletni zakaz pełnienia funkcji w organach samorządu aptekarskiego. Mężczyzna w czerwcu sam zrezygnował z funkcji prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz członka tejże rady.

Tadeusza Bąbelka nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku. - Cieszymy się, że ta sprawa znalazła finał sądowy. Uważamy, że rozstrzygnięcie sądu jest ze wszech miar rozsądne, słuszne i adekwatne do wagi tej sprawy - powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku adwokat Krzysztof Urbańczak.

Wyrok jest nieprawomocny.

Wraz z Tadeuszem Bąbelkiem zatrzymany został jeszcze jeden mężczyzna, który, według prokuratury, miał pośredniczyć w załatwianiu łapówki. Jego sprawa prowadzona jest oddzielnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH