Wielkopolska: Porozumienie Zielonogórskie domaga się jednej polisy OC dla lekarzy

Federacja Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie domaga się wprowadzenia obowiązku wykupienia tylko jednej polisy OC w wielu wariantach jej zastosowania.

Wielkopolska Federacja PZ reprezentuje świadczeniodawców podstawowej  opieki zdrowotnej oraz specjalistycznej opieki ambulatoryjnej.

Według przedstawicieli Federacji, rozporządzenie Ministra Finansów z 26 kwietnia 2010 roku w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy 
dentystów skutkuje tym, że lekarze zostali zobowiązani do wykupienia kolejnej polisy ubezpieczenia OC.  W dodatku niektóre rodzaje ubezpieczeń wzajemnie się pokrywają.

Jak argumentuje Wielkopolska Federacja PZ, lekarz, który podpisał umowę z NFZ, miał do chwili obecnej jedną polisę OC – obowiązkową – z tytułu realizacji kontraktów z NFZ. Mógł też wykupić drugą polisę, dobrowolne OC z tytułu wykonywania świadczeń zdrowotnych wraz z ryzykiem zakażenia HIV i WZW. Ta druga polisa obowiązuje zazwyczaj do końca roku.

W trakcie jej obowiązywania weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, na mocy którego każdy lekarz musi wykupić obowiązkowo ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania zawodu lekarza na terytorium RP. Zakres tego ubezpieczenia praktycznie pokrywa się z już wykupionym OC dobrowolnym. W ten sposób lekarz, który podpisał umowę z NFZ, ma co najmniej trzy polisy OC.  

 – Powoduje to bezsensowne mnożenie polis odpowiedzialności cywilnej. Lekarze, którzy już mają polisy OC, zostają zmuszeni do wykupienia kolejnego ubezpieczenia – mówi Bożena Janicka prezes Wielkopolskiego Porozumienia Zielonogórskiego.

Lekarze z Federacji WPZ domagają się zatem powtórnego przeanalizowania zapisów  rozporządzenia i podjęcia decyzji o wprowadzeniu jednego obowiązkowego ubezpieczenia OC w wielu wariantach, co do zakresu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH