Większość szpitali nie wykupiła ubezpieczenia od zdarzeń medycznych - liczą na nowelizację ustawy

Większość szpitali wciąż nie wykupiła ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. Dyrektorzy lecznic oczekują na nowelizację ustawy o działalności leczniczej, która wydłuża termin nabycia polisy do końca grudnia 2013 roku. W tym tygodniu będzie nad nią głosował Sejm.

Konieczność nabycia ubezpieczenia od zdarzeń medycznych jest konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie i w ten sposób pominąć drogę sądową. Zgodnie z pierwotnymi zapisami dodatkowe polisy miały być obowiązkowe od 1 lipca tego roku.

Czytaj. Tak pracują komisje orzekające o zdarzeniach medycznych. Lawiny wniosków nie będzie?

Dyrektorzy szpitali podkreślali, że ubezpieczanie się będzie dla placówek trudne, gdyż polisy są zbyt drogie. Posłowie PO zgłosili projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, w którym przewidziano, że ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych ma być obowiązkowe dopiero od 1 stycznia 2014 roku. To rozwiązanie poparło Ministerstwo Zdrowia.

Szpitale akredytowane zapłacą mniej
Według proponowanych przepisów suma ubezpieczenia wynosiłaby nie mniej niż 300 tys. zł (z uwagi na to, że jest to maksymalna wysokość świadczenia w przypadku śmierci pacjenta) i byłaby uzależniona od liczby łóżek w szpitalu i sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka, która wynosi nie mniej niż 1 tys. zł.

Posiadanie przez szpital certyfikatu akredytacyjnego powodowałoby zmniejszenie sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka szpitalnego o 10 proc. Certyfikat taki posiada obecnie 106 szpitali. W projekcie zaproponowano możliwość zawierania umów ubezpieczenia z udziałem własnym szpitala, nie wyższym niż 50 proc. sumy ubezpieczenia. Brak ubezpieczenia skutkować będzie wykreśleniem z rejestru podmiotów medycznych.

Większość dyrektorów szpitali podkreślało, że koszty dodatkowej polisy są poważnym obciążeniem dla ich lecznic (średnio to kilkaset tys. zł). Zaznaczali też, że oczekują na uchwalenie noweli ustawy o działalności leczniczej. Z kolei ci, którzy wykupili już ubezpieczanie, zwracali uwagę, że zrobili to z obawy przed wykreśleniem z rejestru podmiotów medycznych.

Nie kupują polis, bo...
Żaden z 70 szpitali w województwie dolnośląskim nie zdecydował się na wykupienie ubezpieczenia od zdarzeń medycznych - poinformował dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Jarosław Maroszek. Podkreślił, że obawy szpitali zarządzanych przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski budzą wysokie koszty dodatkowego ubezpieczenia.

Także większość szpitali w województwie kujawsko-pomorskim nie wykupiła ubezpieczeń ze względu na koszty i czeka na nowelizację ustawy. Spośród szpitali, których podmiotem tworzącym jest urząd marszałkowski, umowy na dodatkowe ubezpieczenie zawarły nieliczne, m.in. Centrum Onkologii w Bydgoszczy i Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu.

- Uważam, że nie ma sensu spieszyć się zawieraniem takich umów, gdyż jest prawie pewne, że przepisy ustawy o działalności leczniczej wkrótce zostaną znowelizowane i obowiązek posiadania ubezpieczenia od zdarzeń medycznych zostanie odłożony do 2014 roku - powiedział Piotr Kryn, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Dodał, że to szpitale samodzielnie podejmują decyzję, a samorząd niczego im nie narzuca.

Także na Podkarpaciu większość szpitali wstrzymuje się z wykupieniem ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. Liczą, że zapowiadana zmiana ustawy umożliwi przystąpienie do takiego ubezpieczenia na zasadzie dobrowolności. Według informacji podanych przez rzeczniczkę wojewody podkarpackiego Małgorzatę Oczoś spośród 31 szpitali działających w województwie informacje o zawartej polisie dotarły tylko z trzech: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Chopina w Rzeszowie, Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu i szpitala w Nowej Dębie. 

Wysokie koszty ubezpieczeń
Ubezpieczenie od zdarzeń medycznych ma Regionalny Szpital im. dra Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, którego podmiotem tworzącym jest miasto Grudziądz. - Koszt ubezpieczenia wyniósł ponad pół miliona złotych - poinformowała zastępca dyrektora ds. finansowych Anna Wiśniewska.

Podobną kwotę - 460 tys. zł - zapłacił za polisę Szpital Powiatowy im. Ludwika Błażka w Inowrocławiu - poinformowała zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych i główna księgowa Ludmiła Starchanowska.

Z kolei niewielki szpital powiatowy w Turku musiałby zapłacić za roczne ubezpieczenie około 380 tys. zł. - Ubezpieczyciele wyliczają stawki według swoich metod. Szkody w szpitalu są małe, a stawki za ubezpieczenie zbyt wysokie - powiedział dyrektor placówki w Turku Bogdan Kawka.

Ubezpieczenie od zdarzeń medycznych podpisał już na początku roku szpital w Ostrowie Wielkopolskim. - Kwota za ubezpieczenie mieści się w przedziale od 300 do 700 tys. zł - powiedział rzecznik starostwa Janusz Grzesiak.

Jeszcze w ubiegłym roku przetarg na ubezpieczenie przeprowadziło Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Koszt rocznej polisy dla tej placówki to 278 tys. zł. Dyrektor Centrum Wojciech Machelski stwierdził, że dodatkowe ubezpieczenie wykupił dlatego, iż zapowiadano, że jego brak będzie skutkował wykreśleniem z rejestru podmiotów medycznych. 

Kupili nieliczni 
Spośród 19 lecznic, dla których podmiotem tworzącym jest sejmik województwa wielkopolskiego, umowy ubezpieczeniowe podpisało dziewięć placówek. Również niewiele szpitali powiatowych podpisało do tej pory podobne umowy. Dwa na 26 szpitali w województwie opolskim wykupiły ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, są to placówki w Kluczborku i Korfantowie. Dyrektorzy obu placówek twierdzą, że koszt ubezpieczeń mocno obciąża budżety placówek.

Z ośmiu szpitali będących własnością samorządu województwa lubuskiego jednostką, która wykupiła ubezpieczenie od zdarzeń medycznych, jest Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno-Ortopedyczny SP ZOZ w Świebodzinie - poinformowała rzecznik zarządu województwa lubuskiego Mirosława Dulat. Wysokość rocznej składki to 185,5 tys. zł. W przypadku pozostałych lecznic oferowane wysokości składek w przeprowadzonych postępowaniach przetargowych przekraczają możliwości finansowe tych jednostek.

W Małopolsce do tej pory ubezpieczyło się 18 na blisko 100 placówek. Zdaniem Andrzeja Kuliga, dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Kakowie, z teoretycznego punktu widzenia takie ubezpieczenia są korzystne, bo ludzie mają prawo do uzyskania zadośćuczynienia za ewentualne poniesione szkody.

- Natomiast to teoretyczne rozwiązanie trafia na grunt chronicznie niedoinwestowanej ochrony zdrowia - dodał.

Siedem z 36 zarejestrowanych przez wojewodę zachodniopomorskiego szpitali ma wykupione polisy od zdarzeń medycznych. Jak poinformowała kierownik Oddziału Zdrowia Publicznego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Żaneta Bogdańska-Pakuła, ubezpieczenia wykupiły: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach, Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "ZDROJE" w Szczecinie, Szpital Powiatowy w Białogardzie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu, Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie, Regionalny Szpital w Kołobrzegu, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie.

Z kolei 300 szpitali znajdujących się w rejestrze podmiotów leczniczych województwa śląskiego tylko 25 wykupiło polisy z tytułu zdarzeń medycznych. Wśród nich są szpitale marszałkowskie, powiatowe, a także placówki będące spółkami prawa handlowego.

Obciążenie dla budżetu szpitala
Tylko część warszawskich lecznic posiada ubezpieczenia od zdarzeń medycznych; są to: Szpital Wolski, Szpital Kliniczny im. Księżnej Anny Mazowieckiej, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Witolda Orłowskiego, Warszawski Szpital dla Dzieci, Szpital Dziecięcy im. prof. Jana Bogdanowicza, Międzyleski Szpital Specjalistyczny oraz Centralny Szpital Kliniczny MSWiA.

Ubezpieczeń od zdarzeń medycznych nie wykupiły obydwa szpitale specjalistyczne w Radomiu. Lecznice liczą na to, że ubezpieczenie to nie będzie obowiązkowe. Szpitale mają wykupione polisy OC i w razie konieczności z nich wypłacane są odszkodowania.

W Łódzkiem do tej pory takie ubezpieczenia wykupiło pięć szpitali. Jedną z placówek jest miejski szpital im. dra Karola Jonschera w Łodzi. Jak powiedziała zastępca dyr. ds. administracyjnych i organizacji zarządzania w tej lecznicy Iwona Bednarek, składka to 383 tys. zł. Pieniądze na ubezpieczenie placówka pokryje z własnych środków.

W Świętokrzyskiem dodatkową polisę ubezpieczeniową posiada Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze koło Kielc, Centrum Matki i Dziecka w Kielcach oraz Szpital Powiatowy w Końskich. Nie jest jednak pewne, że lecznice te będą kontynuować owe ubezpieczenia, ponieważ są one - jak zgodnie oceniają kierujący placówkami - "sporym obciążeniem" dla budżetu szpitala.

W województwie pomorskim tylko sześć spośród 14 szpitali podległych samorządowi województwa pomorskiego wykupiło polisę od zdarzeń medycznych. W trakcie przetargu na wybór oferty jest pięć szpitali, a jeden przygotowuje się do przetargu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.