Większość konsultantów złożyło oświadczenia, ale są wakaty

Większość konsultantów medycznych złożyło oświadczenia dotyczące kontaktów z firmami medycznymi i koncernami farmaceutycznymi. Tym samym nie potwierdziły się obawy, że zmiana ustawy o konsultantach doprowadzi do tego, że zabraknie chętnych do piastowania takich stanowisk.

W oświadczeniu konsultanci muszą ujawnić: pracę dla podmiotów działających w branży medycznej, farmaceutycznej i ubezpieczeniowej, posiadanie ich akcji, zasiadanie we władzach spółek, doradzanie oraz prowadzenie badań za ich pieniądze.

Odnotowany powinien też być fakt otrzymania prezentów o wartości przekraczającej 380 zł, w tym w formie wyjazdów na koszt firm.

Fala dymisji
Wprowadzenie obowiązku składania oświadczeń w zeszłym roku wywołało falę dymisji. W sumie zrezygnowało ze swoich stanowisk blisko 100 konsultantów.

Odchodzący ze stanowisk jako powód wskazywali zazwyczaj liczne obowiązki zawodowe lub brak porozumienia z resortem zdrowia w kwestiach proponowanych zmian systemowych. Takie wzmożone odejścia dotyczyły w zasadzie każdego z regionów.

Na przykład w woj. łódzkim w drugiej połowie zeszłego roku zrezygnowało z funkcji 12 konsultantów. Zostali odwołani w drugiej połowie grudnia 2014 roku.

- W związku z nowelizacją ustawy z 6 listopada 2008 roku o konsultantach w ochronie zdrowia (koniecznością składania oświadczeń) rezygnację złożyło i odwołanych zostało 3 konsultantów, kolejnych 2 konsultantów zostało odwołanych w następstwie tego, że nie złożyli oni oświadczenia, 6 konsultantów odwołanych zostało z innych powodów, a 1 po złożeniu rezygnacji bez podania jej przyczyn - informuje nas Jacek Michalak z biura wojewody łódzkiego.

Poszukiwani, poszukiwana
Zmiany w przepisach spowodowały roszady na stanowiskach konsultanckich w całym kraju, a stanowiska te zaczęły początkowo świecić pustkami. Najwięcej wolnych stanowisk w było w Zachodniopomorskiem, gdzie w związku z rezygnacją konsultantów odnotowano ok. 70 proc. wakatów.

Proces rekrutowania nowych konsultantów trwa teraz w całym kraju. Za powoływanie konsultantów wojewódzkich odpowiedzialni są wojewodowie. I tak np. w województwie dolnośląskim obecnie poszukiwanych jest 22 konsultantów, 35 w województwie warmińsko-mazurskim, po 16 w Wielkopolsce i na Pomorzu, w woj. lubuskim 8, w woj. podkarpackim 9.

Wśród konsultantów krajowych na obsadzenia czeka stanowisko konsultanta w dziedzinie medycyny rodzinnej. Odchodzący z tego stanowiska konsultant jako przyczynę rezygnacji podał warunki umów, jakie Ministerstwo Zdrowia narzucało lekarzom rodzinnym podczas negocjacji pakietu kolejkowego w grudniu.

Prestiż stanowiska
Piastowanie funkcji konsultanta nie wiąże się z wysoką gratyfikacją pieniężną. Miesięczne wynagrodzenie konsultanta waha się pomiędzy 500 a 1000 zł. Niższe stawki zarezerwowane są dla konsultantów wojewódzkich, wyższe dla krajowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH