Wiceminister pracy: dofinansowanie PFRON do wynagrodzeń niepełnosprawnych - niezagrożone

KE chce ograniczenia wymiaru pomocy publicznej do 150 mln zł rocznie. To zagraża PFRON, który tyle wydaje na dofinansowanie dla niepełnosprawnych w ciągu miesiąca. Wiceminister pracy Jarosław Duda ocenia, że nie ma większych szans, aby propozycja ta weszła w życie.

Propozycjami Komisji Europejskiej zaniepokojona jest m.in. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Według prezesa POPON Jana Zająca, zagrażają one polskiemu rynkowi pracy osób niepełnosprawnych.

POPON alarmuje, że Komisja w nowym projekcie rozporządzania dotyczącym pomocy publicznej zaproponowała ograniczenie dotychczasowego wymiaru pomocy do ok. 150 mln zł rocznie, tymczasem obecnie, na same dofinansowanie do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych potrzebuje 3 mld zł rocznie, a 150 mln zł wydaje w trzy tygodnie.

Według POPON Komisja chce, aby wszystkie programy, które przekroczą 0,01 proc. PKB (w przypadku Polski to ok. 150 mln zł) lub te, których ostateczny budżet osiągnie wartość 100 mln euro (czyli ok. 420 mln zł) będą wymagały w ciągu sześciu miesięcy od daty przekroczenia dopuszczalnej pomocy indywidualnej zgody Unii Europejskiej, czyli notyfikacji.

- Ograniczenie pomocy na program wsparcia zatrudnienia w zależności od wysokości PKB państwa członkowskiego stoi w rażącej sprzeczności z zasadami subsydiarności. Premiuje państwa bogate, zwiększa dysproporcje pomiędzy państwami członkowskimi - uważa Zając.

W piątek (5 lipca) przedstawiciele pracodawców osób niepełnosprawnych spotkali się z wiceministrem pracy i polityki społecznej Jarosławem Dudą, pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych. Rozmowa dotyczyła m.in. projektowanego rozporządzenia.

- Rzeczywiście, gdyby prepozycje KE weszły w życie w tym kształcie, oznaczałyby demontaż naszego systemu wsparcia niepełnosprawnych na rynku pracy. Tyle, ile wynosi zaproponowany limit, wydajemy w miesiąc. Ale myślę, że nie ma na to większych szans - powiedział PAP Duda.

Poinformował, że na spotkaniu konsultacyjnym, które odbyło się w tej sprawie 1 lipca, propozycję KE skrytykowały wszystkie kraje członkowskie. Dodał, że w listopadzie planowana jest kolejna tura rozmów na ten temat. W jego ocenie rozporządzenie wejdzie w życie najwcześniej z początkiem 2015 r., prawdopodobnie uda się wypracować do tego czasu "wspólny front".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH