Wiceminister Król: ustawa o POZ, razem z ustawą o sieci szpitali, skróci kolejki Fot. PTWP

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej jest tą ustawą, która razem z ustawą o sieci szpitali spowoduje skrócenie kolejek - powiedział w środę (25 października) w Sejmie wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Podkreślał też, że projekt był szeroko konsultowany.

Wiceminister powiedział, że ustawa jest trudna technicznie, dlatego przyjęto koncepcję "aby opracować sposób wchodzenia do tego pożądanego, oczekiwanego POZ przez lata". Zapewniał, że uwzględniono w niej sytuację związaną m.in. z kadrami medycznymi i możliwościami finansowymi.

Król powiedział, że projekt ustawy o POZ razem z ustawą dotyczącą sieci szpitali zmniejszy kolejki. - Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej jest tą ustawą, która razem z ustawą o sieci szpitali spowoduje skrócenie kolejek - powiedział.

Zapewnił, że resort analizował wszystkie poprawki zgłoszone podczas konsultacji i większość uwag została uwzględniona. - Ta ustawa jest rodzajem kompromisu, który - jak rozumiem - wielu z państwa nie zadowala, ale to jest ten kompromis, który umożliwia wprowadzenie tej ustawy nie jako aktu, który będzie za chwilę martwy - powiedział Król, zwracając się do posłów opozycji.

- Novum w tej ustawie dotyczy dodatkowych trzech elementów regulujących system motywacyjny dla lekarzy, którzy będą chcieli z niego skorzystać - powiedział Król.

Podstawą finansowania POZ będzie stawka kapitacyjna. Obok niej mają pojawić się: budżet powierzony (środki przeznaczone na zapewnienie opieki koordynowanej), opłata zadaniowa (dodatkowe środki przeznaczone na zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej) oraz dodatek motywacyjny za wynik leczenia i jakości opieki.

- Przygotowuję tę ustawę, żeby pacjenci mieli ujednolicony system opieki podstawowej w każdym miejscu naszego kraju, a nie taką sytuację, jak jest w tej chwili, gdzie w zasadzie w jednym mieście są dwa, trzy różne systemy - powiedział Król.

Wątpliwości posłów opozycji wzbudzały zapisy projektu umożliwiające przekazywanie danych pacjentów przez POZ przedstawicielom "organizacji i instytucji działających na rzecz zdrowia".

Odnosząc się do pytań posłów w tej sprawie, wiceminister podkreślił, że nie było intencją, aby dane te trafiły w niepowołane ręce. - Te zapisy nie powodują takich sytuacji, ponieważ udostępnianie danych reguluje ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - powiedział Król. Podkreślił, że przekazywane informacje o pacjencie, nie będą dotyczyły danych osobowych i szczególnie chronionych.

Wprowadzenie nowego modelu organizacyjnego POZ będzie poprzedzone pilotażem wdrażanym przez NFZ we współpracy z Bankiem Światowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Po przeprowadzeniu pilotażu, który będzie realizowany do 31 grudnia 2019 r., warunki realizacji opieki koordynowanej (m.in. szczegółowe mechanizmy jej finansowania) zostaną uregulowane w aktach wykonawczych oraz zarządzeniach prezesa NFZ. Do momentu wejścia w życie nowych rozwiązań POZ będzie finansowana na dotychczasowych zasadach.

Olga Zakolska, Krzysztof Markowski - PAP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH