Wgląd rodziny w dokumentację szpitalną - potrzebne zmiany w prawie?

Jeżeli pacjent nie wskaże osoby, która ma prawo dostępu do dokumentacji medycznej po jego śmierci, rodzina nie będzie mogła się z nią zapoznać.

Czy powinno zmienić się przepisy, aby umożliwić dostęp do danych rodzinie?

– Kwestia dostępu do dokumentacji medycznej, a co za tym idzie do danych wrażliwych, to z oczywistych względów trudny temat. Uważam, że nie powinno się umożliwić dostępu do dokumentacji każdemu członkowi rodziny. To przecież szerokie pojęcie, które wymagałoby uściślenia. Być może należałoby umożliwić dostęp do dokumentów najbliższej rodzinie (małżonkowi, dzieciom itd.). W pozostałych przypadkach pozostaje droga administracyjna, czyli decyzja sądu. Z pewnością trzeba usystematyzować przepisy w tej kwestii – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Tuczapski, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Sp. z o.o.

Obecnie ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta mówi jasno, że po śmierci chorego prawo wglądu w jego dokumentację medyczną ma tylko osoba upoważniona przez niego za życia. Jeśli nie było upoważnienia, nawet członkowie najbliższej rodziny nie mają takiego prawa.

Wtedy zgodę na dostęp do dokumentacji zmarłego może wyrazić tylko prokurator lub sąd. Sęk w tym, że rodzina nie ma szans na pozytywną decyzję sądu, jeśli nie ma podejrzenia popełnienia przestępstwa. Sądy zwykle przyznają rację placówce ochrony zdrowia, która odmówiła wydania dokumentów.

Problem rodzin z dostępem do dokumentacji po zmarłym potwierdza ogromna liczba skarg wpływających do rzecznika praw pacjenta. Dlatego RPP zaproponował wprowadzenie domniemanej zgody pacjenta na udostępnienie dokumentacji pewnym grupom osób, np. współmałżonkom. Zwraca przy tym uwagę, że napisanie  upoważnienia dla rodziny często uniemożliwia stan chorego, np. trafia on do szpitala nieprzytomny.

Z propozycją rzecznika praw pacjenta nie zgadzają się jednak Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych i Ministerstwo Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH