Ostre spory wywołuje we Francji instytucja matek do wynajęcia i zapłodnienia in vitro. W ciągu najbliższych tygodni do Senatu trafi projekt ustawy legalizującej instytucję matki zastępczej i in vitro. Stąd emocje, bo jak dotąd, zgodnie z obowiązującym od 1991 roku prawem, wynajmowanie kobiet do rodzenia dzieci jest we Francji zabronione.

Przeciwna wynajmowaniu brzuchów do urodzenia dziecka po zapłodnieniu in vitro jest francuska Académie Nationale de Médecine. Jej przedstawiciele uważają, że nie da się definitywnie oddzielić ciąży od pokrewieństwa i rodziny. Podważa to bowiem status antropologiczny i społeczny macierzyństwa, co z kolei wzbudza opór natury etycznej.

Zwolennicy zastępczych matek podkreślają, powołując się na badania opinii publicznej, że 61 proc. Francuzów jest "za", a podobne praktyki są tolerowane w wielu krajach, w tym w Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Dyskusja oraz kontrowersje wokół matek zastępczych i zapłodnienia in vitro rozgorzały we Francji niedawno i narastają wraz ze zbliżającą się datą rewizji praw bioetycznych, która nastąpi w 2010 roku. W ciągu najbliższych tygodni do Senatu trafi projekt ustawy legalizującej instytucję matki zastępczej i in vitro. W projekcie sprecyzowano, że o dziecko będą mogły starać się jedynie małżeństwa heteroseksualne. Surogatka nie mogłaby być również biologiczną matką dziecka oraz nie mogłaby otrzymać wynagrodzenia za  swoją „usługę". Dozwolona byłaby jedynie rozsądna kwota odszkodowania, pokrywająca koszty związane z ciążą.

Jak dotąd, zgodnie z obowiązującym od 1991 roku prawem, wynajmowanie kobiet do rodzenia dzieci jest we Francji zabronione.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH