Wciąż mało ojców korzysta z "tacierzyńskiego" - winna niewiedza?

Z początkiem 2012 r. urlop ojcowski wydłużono do 14 dni. W pierwszej połowie br. skorzystało z niego 13,9 tys. pracowników (w firmach do 20. zatrudnionych). W tym czasie urodziło się w Polsce 190 tys. dzieci. W 2011 r. na urlop zdecydowało się 14,9 tys. ojców.

W ocenie ekspertów przyczyną jest niewiedza pracowników: ojcowie nie wiedzą, że w czasie urlopu ojcowskiego otrzymują zasiłek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, od którego ZUS opłaca także składki - informuje Rzeczpospolita.

Specjaliści spodziewają się przełomu w liczbie urlopów ojcowskich w 2013 r., kiedy w życie wejdą nowe przepisy, przyznające wyłącznie ojcu dodatkowy miesięczny urlop wychowawczy.

Więcej: www.rp.pl

Ojciec dziecka będący pracownikiem lub innym ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, w wymiarze 2 tygodni - jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Urlop ojcowski obowiązuje w wielu krajach europejskich. Jak podaje rządowe Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, które organizuje projekt "Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn", prekursorami w tej dziedzinie są kraje skandynawskie, które urlopy ojcowskie wprowadziły już w latach 90. ub. w. - pierwszym państwem na świecie była w tym zakresie Norwegia. Aktualnie długość urlopu ojcowskiego w Islandii, Szwecji czy Norwegii wynosi od 2 do 3 miesięcy.

Większość krajów europejskich wprowadziła urlopy ojcowskie - w Finlandii, Hiszpanii i Słowenii jego długość przekracza dwa tygodnie, podczas gdy w Belgii, Danii, Francji, Grecji, na Węgrzech i w Holandii wynoszą one 1-2 tygodnie.

Dwutygodniowy urlop obowiązuje także w Wielkiej Brytanii, ale jest słabo opłacany (zasiłek wypłacany w czasie urlopu jest stałą kwotą niezależną od dochodów ojca sprzed urlopu). Według danych za 2009 r. urlopy ojcowskie nie są gwarantowane ustawowo tylko w Austrii, Czechach, Irlandii, Niemczech i Włoszech. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH