Czwartek, 24 kwietnia 2014 

Życie Warszawy/Rynek Zdrowia | 25-06-2009 17:08

Warszawa: zakup fałszywej książeczki sanepidu, to nie problem

Na czarnym rynku sfałszowaną tzw. książeczkę sanepidu można łatwo kupić, kosztuje 80 zł. Chętnych, szczególnie latem, jest wielu, ponieważ bez ważnych badań nie można pracować w barach, restauracjach czy sklepach.

Ogłoszenia o sprzedaży podrobionych książeczek bez problemu znajdziemy w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „sprzedam książeczkę sanepidu“, by przebierać w ofertach. Potem wystarczy się skontaktować ze sprzedawcą za pomocą e-maila lub telefonicznie - pisze Życie Warszawy.

Dziennikarze Życia Warszawy bez problemu zaopatrzyli się w sfałszowaną książeczkę, która potwierdzała, że rzekomo są zdrowi. Specjaliści przestrzegają, że kontakt z chorym kucharzem czy sprzedawcą może mieć fatalne skutki.

Może skończyć się to np. - zakażeniem np. czerwonką czy salmonellą. A wtedy już po kilku godzinach będziemy mieć objawy ostrego zatrucia pokarmowego - mówi Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. - Biegunka czasem przechodzi dopiero pod dwóch, trzech dniach, i to po podaniu leków dożylnie.

Za prawdziwe badania trzeba zapłacić 111 zł. Procedura trwa najdłużej tydzień. W tym czasie trzeba trzykrotnie oddać próbkę kału, który jest sprawdzany pod kątem występowania w przewodzie pokarmowym groźnych bakterii. Z wynikami trzeba udać się do lekarza medycyny pracy.

- Wiemy, że ludzie kupują sfałszowane książeczki i nasi inspektorzy z łatwością takie dokumenty rozpoznają - mówi Dariusz Rudaś, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. - W tym roku siedem takich przypadków zgłosiliśmy policji.

Jednak jak przyznaje Rudaś, to tylko wierzchołek góry lodowej.

- Będziemy powoli takie osoby wyłapywać, choć to trochę potrwa. W Warszawie mamy do sprawdzenia 11 tys. punktów gastronomicznych.

Ryzyko w stosunku do oszczędności jest wysokie. Za sfałszowanie książeczki lub posługiwanie się podrobionym dokumentem grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

 • a
  a osoba ktora robila badania powiedzmy dwa lata temu, a teraz nabawila sie AIDS jest zdrowa tak ? Ta ksiazeczka o niczym nie swiadczy. I jeszcze tydzien trwa wyrobienie ? pfff co najmniej 2 tygodnie i trzeba sie babrac we wlasnym gownie

  ~a, 2011-01-26

 • książeczka sanepidu
  Piszecie tu o groźnych chorobach jakie grożą przy tym jak pracujemy z fałszywymi książeczkami, a może by tak trzeba sprawdzić osoby które robią badania , bo podam prosty przykład, gdy ja wyrabialam sobie taką ksiązeczkę sanepidu , nie chciało mi sie bawić z tymi próbkami, i z jednego dnia kał przełożony był w trzy próbki , zgadnijcie jaki był wynik?Każdy był inny a czy nie powinien być taki sam?

  ~olcia, 2011-01-04

 • książeczka sanepidu
  można i jest to o wiele wygodniejsze a na pewno szybsze.zadzwoniłam 880 338 992 i tam uzyskałam wszelkie informacje. trwało to jeden dzień

  ~aga, 2010-11-09

DODAJ KOMENTARZ

W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

Otyłość jest poważnym problemem na każdym etapie życia kobiety: od małej dziewczynki po panią w wieku menopauzalnym. Zadaniem lekarzy rodzinnych, pediatrów, ginekologów, endokrynologów - jest wskazywać kobietom bliższe i dalsze konsekwencje otyłości - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii KZK, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

  ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.