Warszawa: sąd oddalił kolejną skargę szpitala w Suchowoli FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

10 marca 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w którym oddalił skargę Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 26 października 2016 r. dotyczącą nałożenia kary w wysokości 210 000 zł.

Kara pieniężna została nałożona na szpital za "niepodjęcie działań niezbędnych do zaniechania stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów oraz za niepodjęcie działań mających na celu usunięcie skutków tych naruszeń, które Rzecznik nakazał w decyzji z dnia 21 kwietnia 2016 r." - czytamy na stronie RPP.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że art. 68 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, stanowi iż Rzecznik ma obowiązek nałożenia kary pieniężnej na podmiot leczniczy, w przypadku niepodjęcia działań określonych w decyzji o uznaniu praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjentów.

"Sąd poparł argumenty Rzecznika, podkreślając, że w świetle zebranego materiału dowodowego, nałożona kara pieniężna jest adekwatna do ustalonego stanu faktycznego sprawy. WSA zwrócił również uwagę na ilość oraz ciężar gatunkowy naruszonych przez podmiot leczniczy praw pacjenta. Wyrok nie jest prawomocny" - informuje Biuro RPP.

"Rzecznik Praw Pacjenta zachęca także do zapoznania się z innym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który został wydany 7 lutego 2017 r. (sygn. akt VII SA/Wa 2697/16). Wówczas WSA oddalił skargę Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji uznającej stosowanie przez ten podmiot praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjenta" - podaje RPP.

Więcej: www.bpp.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH